Ali Emre Arısoy - İngiltere - Brighton - EC


İngiltere’nin Brighton şehrinde aldığım eğitim hayatım boyunca elde ettiğim en büyük tecrübeydi. Yurtdışında belli bir süre içinde yaşamak ve eğitim almak için sıkı bir araştırma yapmak gerekir. Bu nedenle NEW Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı’na başvurarak detaylı bilgileri edinip ülke ve şehir seçiminde bulundum.

Öncelikle English Language Centres  (EC) dil okulunun İngiltere Brighton’da ki şubesinde 2 ay süreyle eğitim aldım. Bulunduğum süre içersinde eğlendiğimi rahatlıkla söyleyebilirim. Okul hakkında bilgi vermek gerekirse, EC Brighton, dil eğitiminde olması gereken her türlü imkan ve dekoru sağlayan, şehir merkezinde ve sahile yakın olması sebebiyle cezbedici bir özelliğe sahiptir. Okul, eğitim dışında, İngiltere’de sosyal açıdan zaman geçirecek her tür aktiviteleri sağlayan plan ve programlarıyla öğrencilere yardımcı olmaktadır. Okulun ilk günü öğrencileri sıcak bir şekilde karşılayıp, şehri gezdirmesi ve diğer yabancı öğrencilerle kaynaştırması kişinin içindeki korku ve endişeleri yenmesi açısından en önemli organizasyon. Benim okuldaki ilk günüm son derece eğlenceli ve faydalı geçti. Diğer önemli bir nokta; okul bünyesindeki öğretmenler son derece sıcak kanlı, yardımsever ve deneyimli kişilerden oluşmaktadır. Maksimum 12 kişilik sınıflarda ve oldukça rahat bir sınıf atmosferinde eğitimler gerçekleştirdim. Derslerde teknolojik materyallerin yaygın bir şekilde kullanılması öğrenimi kolaylaştırdı. Öğrenci kendi sınıfı dışında, ücretsiz olarak pronunciation ve speaking kulüplerine katılarak her hafta ekstradan kendini geliştirme fırsatı bulmaktadır. Bunların çoğuna katılarak kendime olan güvenim arttı. 2 ayın sonunda kesinlikle kendimi geliştirdiğimi rahatlıkla gözlemleyebildim.

 

Yurt dışında diğer önemli bir husus kalacak yer. Konaklama seçeneği olarak aile yanını tercih ettim. Aile yanında misafir kalmak her türlü avantajlı ve rahattı. Okul dışında aileyle İngilizce’yi pratik etmek ve onların günlük yaşantılarına ayak uydurup zaman geçirmek, kültürlerini öğrenmek açısından bana çok şey kattığını söyleyebilirim. Son derece sıcak misafirperverlik gösterip rahatlığım için her türlü imkanı sağlıyorlardı.

 

Şehir hakkında bilgi vermem gerekirse, Brighton, Londra’nın güneyinde kalan ve trenle Londra’ya sadece 1 saat uzaklıktaki orta büyüklükte güzel bir sahil kenti. Şehir turistik açıdan oldukça popüler bir konuma sahip. Yemyeşil parkları ve tarihi yerleri oldukça büyüleyici. Sosyal açıdan kişiye tüm imkanları sağlıyor. Eşsiz kafe ve restoranları kesinlikle denenmeli ve görülmeli. Gece eğlence yaşantısı bakımından da şehir oldukça hareketli. Benim için hafta sonları rahatlıkla Londra’da zaman geçirmek, gezmek en önemli aktivitelerden biriydi. Okul, Londra dışında Oxford, Cambridge, Leeds, Manchester ve Liverpool gibi şehirlere ve İngiltere dışında Amsterdam, Paris gibi şehirlere uygun fiyatlı turlarla gezme imkanı sunuyor.

Özetle yeni bir kültürü tecrübe edinmek ve dünyanın dört bir yanından gelen insanlarla tanışmak, yeni yerleri keşfetmek heyecan vericiydi. İngiltere’yi düşünenler için gitmelerini kesinlikle tavsiye ederim.