Aysu YÜCESOY - İngiltere - Folkstone - SES


MARMARA ÜNİVERSİTESİ - İKTİSAT (İNGİLİZCE) FAKÜLTESİ 2. SINIF ÖĞRENCİSİ

Benimki İngiltere’de 3 aylık bir School of English Studies (SES), Folkestone macerası  Smile

 
İlk olarak şunu belirtmeliyim ki herkesten SES dil okullarının çok iyi bir dil okulu olduğunu duymuştum fakat seçerken bir kasabada olması kafamda bir sürü soru işaretine sebep olmuştu . Gittiğimin daha ilk haftası iyiki burdayım dedim. 

Heatrow’a indiğimde hiç zorlanmadan her işimi halledip havaalanı çıkışında beni bekleyen taksiyle gittim Folkestone’a. Host annemle hiç sorun yaşamadım, iyi biriydi ve çok kafa dengiydi. Okula gittiğim ilk andan son ana kadar herkes benimle ilgiliydi, gerek arkadaşlarım gerek öğretmenler. Herkes konuşkan ve rahattı.

 

Okulun ders programı çok güzeldi. Speaking, grammar ve writing , reading gibi klasik derslerin yanısıra grup çalışması yaptığımız ve fikirler ürettiğimiz, sunum yapıp oyunlar oynadığımız çok eğlenceli dersler de vardı. Her sabah ilk tenefüste hep beraber common room’a  inip, çay ve bisküvi eşliğinde sohbet ederdik. Ayrıca Türklerin de az olduğu bir yer. Koskoca 3 ayda toplasam 5 Türk geldi sadece.

 

Sosyal programımın da boş olduğu bir zaman hatırlamıyorum açıkçası Smile Restorantlar, barlar, publar, sahil, başka şehirlere ya da kasabalara geziler yani herşeyiyle çok eğleneceliydi orda olmak. Farklı aksanları duymak ve anlamak, dışardaki insanlarla konuşmak, bir İngiliz gibi günü yaşamak bence zaten en önemli adım ingilizceyi geliştirmede.

 

Tabi her toplumun farklı alışkanlıkları var. Özellikle yemek kültürü açısından çok fakir bir millet. Fakat aileden aileye de değişiyor yemek ve temizlik anlayışları. Ama zamanla herşeye alışıyorsunuz.

 

Okuldaki arkadaşlarımla da sıkı sıkıya bağlıyız birbirimize, ne kadar kendi ülkelerimize dönmüş olsak da hala ingilizce alışverişimiz devam ediyor.

 

Gerçekten İngilizce öğrenmek için SES dil okulları doğru bir tercih...

 

Aysu YÜCESOY

 

Okul hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.