DİL EĞİTİMİ ALMAK İÇİN HANGİ ÜLKE SİZE UYGUN?


Yurtdışında eğitim almanın en tercih edilen sebebi yabancı bir dil öğrenmek ya da dilinizi geliştirmektir. Eğer yabancı dil eğitimi almayı düşünüyorsanız, gideceğiniz ülkeyi seçerken karar vermeniz gereken özelliklerden ilki; o ülkede eğitimini aldığınız dil çok konuşulan bir dil mi, yani başka bir deyişle orada o dili pratik bir şekilde kullanmayı öğrenebilecek misiniz buna dikkat etmeniz lazım.  İngilizce seviyenizin yüksek ya da düşük olmasının gideceğiniz ülkeyi seçerkenki kararınızla hiçbir bağlantısı yoktur çünkü hangi ülkeyi seçerseniz seçin gittiğiniz okul sizin için en uygun sınıfı bulmak için sizi bir sınava tabi tutacaktır.  

Eğer konuşmanın yanında öğrendiğiniz dilin kültürü de sizin için önemliyse işte o zaman o kültürü yerinde öğrenebileceğiniz bir ülkeye gidin. Örneğin İngilizce öğreniyorsunuz ama bunun yanında İngiliz kültürünü de tanımak istiyorsunuz işte bu durumda Amerika’yı ya da Kanada’yı değil İngiltere’de bir dil okulunu seçmeniz daha mantıklı olacaktır. Ayrıca sizin için gideceğiniz ülkede ana dilin ne olduğunun bir önemi yoksa o zaman yine devreye öğrenmek istediğiniz ya da size yakın hissettiğiniz kültürü seçmek kalıyor.

Muhtemelen yurtdışı dil eğitiminde en göz ardı edilen özelliklerden birisi çalışmak istediğiniz ortamın nasıl bir ortam olduğunu seçmemenizdir. Çoğu durumlarda dil eğitimi alan öğrenciler uzun süreli bir seyahati tercih ederler ve böyle bir durumda eğitim alacağınız ortam ve çevre mutlaka çok büyük önem kazanacaktır. Nasıl bir kişiliğiniz olduğunu sizden iyi kimse bilemez o yüzden burada ne istediğinizi bizlere açık bir şekilde ifade etmeniz çok önemlidir. Mesela eğlenmeyi ve dolaşmayı çok seven bir insansınız ve bunu dile getirmediniz böyle bir durumda sizin daha sakin veya kırsal bir bölgede ki okula gitmeniz sizin için oldukça sıkıcı olacaktır ve belki de aldığınız eğitimden hiçbir verim alamamanıza sebep olacaktır. 

Biz bu özellikler doğrultusunda NEW Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı olarak size en uygun ülkeyi seçmenizde yardımcı oluyoruz.

İşte sizlere ülkeler hakkında bazı ipuçları;

İNGİLTERE Avrupa'nın en batı ucunda yer alan, 10. yüzyıldan beri bağımsız bir devlettir. Resmi adı Büyük Britanya ve Kuzey İrlanda Birleşik Krallığı olan İngiltere’ye kısaca Birleşik Krallık denir. Ülkenin batısında Atlas Okyanusu, doğusunda Kuzey Denizi ve güneyinde Manş Denizi bulunur. Batıda İrlanda Denizi ve St. George kanalı ile İrlanda’dan ayrılır. Ülkede anadil dünya genelinde en yaygın konuşulan dil olan İngilizcedir. Birleşik Krallık’ın nüfusu 60 milyon civarındadır fakat dünya üzerinde 300 milyonu aşkın insanın ana dili İngilizcedir. İngiltere Birleşik Krallığı zengin farklılıklarıyla birçok kültürün toplandığı bir ülkedir. Bu farklı kültür zenginliğine rağmen İngiliz mutfağı çok geniş değildir. Geleneksel İngiliz yemeklerinin büyük çoğunluğu fırınlanmış et, patates, haşlanmış sebze içerir. Başka bir ünlü yemek ise ‘Fish and Chips’ yani kızarmış balık ve patates. İngiltere’nin para birimi İngiliz Sterlini ( GBP – Great Britain Pound) ‘dir ve £ sembolü ile ifade edilir. Pound olarak bilinir. En küçük banknot £5 en büyüğü ise £50’dir. İklim ılıman yapıya sahiptir. Kışlar nispeten yumuşak, yazlar ise serindir. Kuzey enlemde olmasına rağmen kışın sıcaklık ortalaması 7°C’dir. Kışın batı kesimleri daha nemli, rüzgârlı ve ılıktır. Yaz aylarında ortalama sıcaklık güneyde 27°C, kuzeyde ise 15°C civarındadır.

AMERİKA Birleşik Devletleri Amerika kıtasının kuzeyinde yer alır. Kırk sekizi birbirine komşu olan elli eyaletten oluşur ve kuzey de Kanada, güneyde ise Meksika ile sınır komşusudur. Atlantik ve Pasifik okyanusları arasında yer almaktadır. Kanada’nın kuzeybatısında Alaska eyaleti bulunmaktadır. Havai eyaleti ise Kaliforniya’nın güneybatısında, Pasifik okyanusundadır. Amerika çok kültürlü bir ülkedir ve farklı ahlaki değerlere ve alışkanlıklara sahip gruplara ev sahipliği yapmaktadır. Amerika’nın bu kültür yoğunluğu ilk bakışta öğrencilerin gözünü korkutabilir fakat birkaç gün geçmeden öğrenci bu çeşitliliğe uyum sağlayacak ve bunu bir avantaja dönüştürecektir. Böylelikle sadece Amerikan kültürünü değil farklı ülkelerden birçok kültürü tanıma imkânı bulacak ve arkadaşlarına kendi kültürünü tanıtma fırsatı olacaktır. Bir diğer farklılıksa yemek kültürüdür. Geleneksel Amerikan mutfağı birkaç batı ülkesininki ile benzerlik göstermektedir. Genellikle kullanılan malzemeler arasında hindi, tatlı patates, mısır, domuz eti, biftek, cips ve kurabiye ilk akla gelenlerdir. İnsanlarda fastfood yeme eğilimi oldukça fazladır. Amerikan para birimi ondalık sisteme göre düzenlenmiştir. Bir dolardan az miktarlar için bozuk para yüksekler içinse kâğıt para kullanılır. Kâğıt paraların hepsi yeşil renkte olduğundan kullanırken çok dikkatli olmalısınız. 1$ yerine 100$ vermek istemezsiniz!  Amerika çok büyük bir ülke olduğu için iklimi bölgeden bölgeye çeşitlilik göstermektedir. Genel anlamda ülkeye ılıman iklim hakimdir. Batı ve güney kesimler ülkenin diğer bölgelerine göre daha ılık ve yazları çok sıcaktır. Doğu ve kuzey kesimlerse kışları çok soğuk ve ağır kar yağışlı geçmekle beraber yazları hava güzeldir.

KANADA Kanada, Kuzey Amerika kıtasının en kuzeyinde yer alan 31 milyon nüfuslu bir ülkedir. Nüfusun %80 gibi büyük bir çoğunluğu Amerika Birleşik Devletleri sınırına yakın bölgelere yerleşmiştir. Başkent Ottowa 1miyon civarındaki nüfusuyla Ontario eyaletinde yer alır. Ana dili İngilizce ve Fransızca olan Kanada’da 6,5 milyon kişinin anadili Fransızcadır ve Quebec eyaletinde yaşamaktadırlar. Bunların dışında en çok konuşulan dört dil ise; Çince, İspanyolca, İtalyanca ve Arapçadır. Para birimi olarak CAD ya da C¢ ile simgelenen Kanada Doları kullanılır. Dünya, Kanada'yı hep soğuk bir yer olarak adlandırmıştır. Her ne kadar bu doğru ise de – ki sıcaklığın -25 dereceye kadar düşmesi olağandır- sıcaklıklar yıl içerisinde değişir ve Kanada, en az soğuk günleri kadar sıcak yaz günleri yaşar. Kanada çok kültürlü bir yapıya sahiptir. Binlerce yıl önce bölgeye ilk yerleşenler Kızılderililerdir ve Kızılderililerin dışındakiler göçmen olarak düşünülebilir. Geleneksel Kanada mutfağı sebzeden çok yerli av eti ve balığa dayanır. Geleneksel restoranlarda leziz geyik ve bufalo eti tatma imkânına sahip olabilirsiniz. Fransız yemekleriyle ünlü Quebec’i ziyaret ediyorsanız veya eğitim alıyorsanız Fransız bezelye çorbası, bir çeşit etli börek olan tourtieres, poutine (soslu ve lor peynirli patates kızartması) mutlaka tatmanız gereken lezzetlerden bazılarıdır.

MALTA Malta toplamda 400.000 nüfusu olan, Akdeniz’in merkezinde küçük bir ada ülkesidir. Malta dilinin yanı sıra İngilizcenin de resmi dil olduğu ülke ilk defa yurtdışına çıkmak isteyenler için en iyi seçeneklerden birisidir. Malta Adaları'nda kışlar yumuşak, yazlar da sıcak geçmektedir. Bu nedenle sağlıklı bir iklime sahiptir. Soğuk rüzgârlar, kar, don ve sis Malta'da görülmemektedir. Nisandan sonra seyrek olmakla birlikte yazın neredeyse hiç rastlanmayan yağışlar en çok eylül ile nisan ayları arasında görülür. Sıcaklık kış aylarında (kasım - nisan) ortalama 14,3°C, yaz aylarında (mayıs- ekim) ise ortalama olarak 32,6°C civarındadır. Adanın temel niteliğini belirleyen en önemli özelliklerden biri ise şüphesiz Malta insanının içten dostluğudur. Bu dostluk otelden, çarşıya; şehirden, en küçük balıkçı kasabasına kadar her yerde görülmektedir. Bu gerçek dostluk Maltalıların birbirleri ile ve Malta'yı ziyaret eden yabancılarla aralarındaki ilişkilerin temelini oluşturur. Hiç kuşkusuz bu özelliği Malta’nın ziyaretçiler için huzurlu ve rahat bir yer olmasını sağlamaktadır. 

AVUSTRALYA 22,5 milyona ulaşan nüfusuyla Avustralya Pasifik Okyanusu’nun güneybatı bölümünde yer alır. En yakın komşuları kuzeyde Papua Yeni Gine ve Endonezya, doğusunda Yeni Zelanda’dır. Başkenti Canberra olan kıtanın en büyük şehri Sidney, Avustralya’nın en eski yerleşim merkezlerinden birisidir. Ülkenin para birimi Avustralya Doları’dır. Güney yarım kürede bulunan Avustralya iklimi diğer kıtalara nazaran değişiklik gösterir. Türkiye'de kış mevsimi yaşanırken Avustralya’da yaz mevsimi etkilidir. Çöl kısmının bulunduğu batı bölümde yağış ortalaması düşüktür. Senelik yağışlar çok farklı olup, korkunç kuraklıklar her sene beklenen şeylerdendir. Kuzeyde ülkenin üçte birini teşkil eden bölgede tropikal iklim hüküm sürer. Avustralya mutfağını oluşturan yemekler modern çizgiler taşısa da geleneksel havayı terk etmeyen bir yapıya sahiptir. Altın şurup adı verilen tatlı bir tür sos, güneşte kurutulmuş ve dilimlenmiş domates, un ve suyun yoğrulmasıyla hazırlanan bir ekmek çeşidi olan ‘Dampers’ ülkenin en ünlü lezzetlerindendir. Avustralya Birleşmiş Milletler tarafından dünyanın yaşanılacak en iyi 5 ülkesinden birisi seçilmiştir. Avustralya’da suç oranının düşük olması bu unvanı almasında etkili olmuştur. Avustralya’da eğitim gören yabancı öğrenciler üzerinde yapılan araştırmalar, Avustralya’nın ne kadar güvenilir bir ülke olduğunu bir defa daha kanıtlamaktadır.

YENİ ZELANDA Avustralya’nın yaklaşık olarak 2000 km güney doğusunda yer alan Yeni Zelanda, kuzey ve güney olmak üzere iki büyük ada ve birçok küçük adadan oluşmaktadır.  Resmi dili İngilizcedir fakat yerel dil olarak  Maori dili de konuşulmaktadır. Başkenti Wellington olan Yeni Zelanda’nın en büyük ve kozmopolit şehri Auckland’dir. Zaman olarak Yeni Zelanda Türkiye’den 10 saat ileridedir. Okyanus ortasında kuzeyden güneye uzanan ince uzun bir ada olmasının etkisiyle aşırı sıcaklık farkları ve yaz kuraklıkları görülür. Bundan dolayı yılın her döneminde her türlü hava koşuluna hazırlık olmalısınız. Ayrıca güney yarım kürede olması sebebiyle mevsimler Türkiye’ye göre farklı geçer. Birçok ülke yaz aylarının bunaltıcı havasının etkisi altında iken Yeni Zelanda kayak yapmanın tadını çıkaran ziyaretçilere ev sahipliği yapar. Yeni Zelanda faklı kültürlerin buluşmasının etkisiyle mutfağında birçok yerli ve farklı kültürlere ait lezzetlere sahiptir. Bulunduğu alanda doğal kuzu, geyik sığır eti ve süt ürünleri üretiminde önemli bir yere sahip olan Yeni Zelanda’da öğünlerde sebze türleri ile et veya balık çeşitleri dengeli olarak tüketilir. Yeni Zelanda’nın geleneksel tatlı olan ‘Pavlova’ tabanı beze kaplı yuvarlak şekildeki kekin çeşitli meyveler ve krema ile kaplanmasıyla yapılmaktadır. Yeni Zelanda dünyanın en güvenli ülkeleri arasındadır. Refah seviyesi yüksek olan ülkede Okur-yazar oranı %95’i aşmaktadır. Neredeyse her evin bir bahçesi ve barbekü alanı vardır. Evlerde kedi ve köpek besleme oranı yüksektir. Genel yaşam masrafları Avustralya ile benzerdir ve İngiltere ‘ye oranla daha düşüktür. Bir Yeni Zelanda Doları yaklaşık olarak 0,70 Amerikan dolarına eşdeğerdir. Yerleşim biçimi olarak tek katlı bungalov evler yaygındır.