DİPLOMA MI SERFTİFİKA MI


Profesyonel gelişiminiz için okula dönmeye karar verdiniz fakat diploma programına mı yoksa sertifika programına mı katılacağınızı bilmiyorsunuz. Kararınızı verirken lütfen NEW Yurtdışı Eğitimi arayınız…

Kariyer basamaklarını atlamanın yollarından biri diploma ya da sertifika programlarına katılmaktır. Bu iki programdan birini seçerken ikisinin de artılarını göz önünde tutmak büyük önem taşır. Bu seçimde program fiyatları, iş aramadaki destek, program süresi ve işverenler tarafından kabul edilirliği gibi birçok faktör göz önünde bulundurulmalıdır. 

Diploma programlarından birini bitirmenin birçok faydası vardır.  Üniversite mezunun değilseniz bu program kariyerinizde yeni kapılar açmanız için muhtemelen en iyi seçenek olacaktır. Çünkü işverenler tarafından oldukça tercih edilen bir eğitim türüdür ve bazı durumlarda maaşınıza yansıyacak bir ödüllendirmeyle sonuçlandırılabilir.

Diploma programlarının diğer bir avantajı ise akademik kuramlara ve araştırmalara olan ilginiz artacak olmasıdır. Diploma Programı bir tezde ulaşılan bulgunun tartışmayı ve araştırma sonuçlarını kapsar. Eğer şu anki işiniz yüzünden beyninizin aşırı yorulduğunu fark ettiyseniz bu programlar sizde tam anlamıyla canlandırıcı bir etki yaratacaktır. Entelektüel dürtülere önem veriyorsanız, diploma programları sizin için motive edici bir etken olacaktır. Her şeyi biliyorum duygusuna kapılıp kendinizi sınırlamayın.  Yeni yaklaşımları keşfetmek için yeni bilgilere açık olun ve bilgi dağarcığınızı genişletmek için kursunuzu seçin. Öğretebileceğiniz bir konu hakkında eğitim almanın hiçbir anlamı yoktur.

Diğer bir yandan sertifika programlarının da birçok artısı vardır. Genellikle daha kısa süreli programlardır. Bunun anlamı daha az zaman, enerji ve finansal harcama anlamına gelir. Ucuz olmaları dolayısıyla bazı işverenler sertifika programlarına katılan çalışanlarına parasal destek vermektedirler. Kısa süreli programlar oldukları için pratik eğitime daha çok önem verirler.

İşsizseniz ya da farklı bir endüstriye girmek istiyorsanız sertifika programlarının muhteşem avantajlarından biri de çoğu programda iş deneyimi unsurunun olmasıdır. Uygulamalı staj, iş tecrübesi, çıraklık ya da sadece staj ne derseniz deyin doğrudan bir iş deneyimi sayesinde kolayca iş bulmanıza yardımcı olacaktır. İş teklifi almasanız bile bu çalışma sayesinde alanınızdaki kişileri tanımış ve muhteşem referanslar kazanmış olacaksınız.  Bazı sertifika programları hükümet ödeneklidir ve ödenekleri mezunlarının istihdam istatistiklerine bağlıdır.   

İster diploma programlarını seçin ister sertifika programlarını, bilgilerinizi ve becerilerinizi güncelledikleri için bugünün iş piyasasında size oldukça büyük bir avantaj sağlayacaklardır.