Gülçin ÇIPLAK - İngiltere - Londra - Wimbledon School of English


Merhaba ben Gülçin ÇIPLAK, 2011-2012 yazında İngiltere’de Wimbledon Shoool Of English’de  hayatımın en güzel 3 haftasını geçirdim.


Wimbledon’a geldiğim ilk gün, olimpiyatların tenis finalleri vardı ve kaldığım süre boyunca olimpiyatlar sayasinde İngiltere' deki her yer olduğundan çok daha fazla etkileyici ve kalabalıktı.


Yanında kaldığım aile bana oldukça iyi davrandı. Birlikte pikniğe, yüzmeye, China Town’a, maratonu izlemeye ve daha birçok yere gittik. Gelenekleri, davranışları ve yemekleri bizim kültürümüzden oldukça farklı olmasına rağmen hiç yadırgamadım ve onlardan çok şey öğrendim.


Okulun hem fiziksel koşullarından hem de eğitiminden çok memnun kaldım. Okul görevlileri ve hocalarımız gerçekten çok tatlı insanlardı. Okul sadece eğitim değil, sosyal etkinlikler yönünden de birçok imkana sahip. Her hafta dolu dolu bir sosyal program çıkıyordu: tiyatrolar,müzikaller,turistik geziler,tenis vb sporlar,dans geceleri… ayrıca okul sayesinde dünyanın değişik yerlerinden onlarca arkadaş edindim ve çoğuyla internet üzerinden hala görüşüyoruz.


Ulaşım da oldukça kolay, o örümcek ağı gibi görünen o metro haritası gözünüzü korkutmasın heryerde varolan tabelalar sayesinde gideceğiniz yeri zorlanmadan bulabiliyorsunuz. Seyahatinizin uzaklığına bağlı olarak oyster card ya da daily travel ticketleri tercih edebilirsiniz.


Boş zamanlarımda Stonhedge, Bath gibi turistik yerlerin yanı sıra National History Museum, British Museum gibi birçok müzeye gittim. Tabi bunda müze girişlerinin ücretsiz olmasının etkisi yok desem yalan olurJ Camden Town da gördüğüm en etkileyici yerlerden biriydi.


Gitmeden önce hiçbir resmi evrak vb. şeylerle uğraşmadım, tek yaptığım şey vize görüşmesine gitmek oldu, her şeyi NEW Yurtdışı Eğitim benim için halletti. Gideceğim okul konusunda beni doğru yönlendirdi ve çok güzel bir 3 hafta geçirdim. Başlarda gitmeden önce acaba tek başıma yapabilir miyim diye tereddütler yaşasam da oraya gidince her şeye çok çabuk adapte oldum. Hiçbir aksilik yaşamadan, hiç kaybolmadan, yepyeni yerler öğrenmiş, çok değişik yemekler denemiş, hayata daha farklı bakan bir Gülçin olarak geri döndüm.