MADRİD


İspanya'nın başkenti Madrid, İber Yarımadası'nın ortasında deniz seviyesinden 646 m yükseklikteki Castillian düzlüğünde kurulmuştur. Madrid, 1020 km²'lik yüzölçümüyle İspanya'nın en geniş kenti, yaklaşık 3 milyonu aşan nüfusuyla da Avrupa Birliği'nin 3. büyük şehridir.

İspanya'nın bazı kentleri ülkenin başkentinden çok daha fazla tarihi ve turistik unsur barındırıyor olsa da Madrid'in büyüleyici arkeolojik yapısı bambaşkadır. Kentte gezmeniz gereken müzeler, sanat galerileri ve tarihi yapılar sizleri bekler. Yani genel kanının aksine Madrid sadece kırmızı şarap, güneş ve alışverişten ibaret değildir.


Madrid'in her gecesi gün doğuşuna kadar yaşanır. Gece mekânlarının çoğu sabahın erken saatlerine kadar açıktır. Kentte bulunan eğlence mekânlarının çoğu Flâmenko’nun yaşandığı yerlerdir. Bu yerler sadece canlı müzik sunmakla kalmaz, isteyenlere Flâmenko dansını tecrübe etme imkânı da sunar.


Haziran ve Eylül ayları arasındaki dönemi kapsayan Estate Romana; ücretsiz dinlenen konserlerin, açık hava sinema keyfinin ve diğer kültürel etkinliklerin yaşandığı bir dönemdir. Yılın bu zamanında sayısız açık hava konseri düzenlenir. Villa Celimontana'da düzenlenen caz konserleri, bu dönemin en önemli örneklerindendir.

 

Kış aylarında ısı genellikle 0 derecenin altına düşmez. İspanya'da genellikle çok sıcak olan yaz aylarının aksine Madrid'de ısı Temmuz, Ağustos aylarında 30 derecenin biraz üzerindedir. Yaz aylarında da yine İspanya genelinin aksine arada yağış görülür. Yani her ihtimale karşı şemsiyesiz gidilmez.

 

Yankesicilik olaylarında Madrid Avrupa üçüncüsüdür. Özellikle omuz çantaları ve arka ceplere konulan cüzdanlar metro veya sokakta çalınabilirler. Bu yüzden evraklarınızın fotokopisi, biraz para ve otelinizin kartından başka her şeyi mümkünse kaldığınız yerde bulunan kasalara emanet edin veya çok dikkatli olun.Müzeler Pazartesi günleri kapalıdır. ISIC kartınız varsa bazı müzelere bedava veya indirimli girebilirsiniz.


Gezilecek Yerler; Prado Museum, Sorolla Museum, Retiro Park, Museo del Romanticismo, Cava Baja, Paseo del Prado, Cybele’s Fountain, Alcala Gate, Salamanca, Palacio Real, Chueca, Gran Via, Zoo Aquarium de la Casa de Campo

 

Dil Okulları; Sprachcaffe, EF, Enforex, Don Quijote