KANADA VİZESİ


Kanada özellikle Türk öğrenciler başta olmak üzere, dünyanın birçok bölgesindeki insanları gerek ticari imkânları, gerek doğa güzellikleri, gerekse kış sporları alanında ilgisini çekmekte olan bir ülkedir. Merkezi İngiltere'nin başkenti Londra'da bulunan, ekonomi ve iş alanlarında araştırmalar yapan "Economist Intelligence Unit" (EIU), yıllık olarak yayımladığı "Dünyanın en yaşanabilir şehirleri" listesin de hemen her yıl Kanada’nın bir şehrini bulabilirsiniz. 2011 senesinde Kanada’nın 3 şehri (Vancouver, Toronto ve Calgary) bu sıralamada ilk 10’da yer almıştır.

Bu sebepten dolayı her Kanada’ya giden kişiye göçmen olarak yerleşebilir gözüyle bakılmakta ve bu yüzden Kanada, vize başvurularını büyük titizlikle değerlendirmektedir. Dolayısıyla göçmenlik dışı Kanada ziyaretlerinizde, gitme amacınızı net bir şekilde kanıtlamanız gerekmektedir. 

 

Turist (Ziyaretçi) Vizesi

 

Bu vize  turist, yabancı geçici işçiler ve yabancı öğrenciler gibi geçici bir amaçla Kanada'ya giriş yapmak isteyen kişilere uygulanan vize türüdür. Güvenlik ve sağlık koşulları dışında Kanada Turist vizesi için temel olarak ziyaret sebebinizi ve Kanada’da kalacağınız süre içerisinde masraflarınızı karşılayacak maddi yeterliliğinizi ispatlamanız ve vize görevlisini ülkenize geri döneceğinize ikna etmeniz gerekmektedir. Bu vizeye sahip olmanız Kanada2ya kabul edileceğiniz anlamına gelmez.  Kanada’ya girebilmek için ziyaretçilerin Kanada’ya gelişlerinin geçici bir amaçla olduğu konusunda göçmen bürosu görevlilerini ikna etmek durumundadırlar. Ziyaretçi vizeleri 3 çeşittir. Bu vizelerin amacı; tek giriş, çok giriş ve transit geçiş olabilmektedir.

 

Vize görevlisinin ret verirken aşağıdaki sebepleri göz önünde bulundurur;

 

a) adi suç işlemiş kimseler.
b) toplum sağlığını tehdit eden veya Kanada halk sağlığı ve sigorta hizmetleri üzerinde büyük bir yük getirecek sağlık problemleri olan kimseler.
c) ulusal güvenliği tehdit eden kimseler
d) daha önce Kanada'dan sınır dışı edilen kimseler; yada
e) Immigration Act yada Immigration Regulations gibi konuyla ilgili kanun ve düzenlemelerin gereklerine uymayan kimseler ülkeye kabul edilmez.

 

Öğrenci Vizesi

 

Kanada'da eğitim aldığınız süre boyunca ülke içerisindeki resmi statünüzü belirleyen belgedir. S1 olarak adlandırılan bu vize Kanada'da altı ay veya daha fazla süreyle eğitim alacak öğrencilere verilir. Bu vize öğrencilere Kanada'ya giriş yaparken hava alanında vize yetkilileri tarafından verilmektedir. Havaalanında onaylama işlemi söz konusu olsa da vize başvuruları Türkiye’de yapılmaktadır.

 

Kısa Dönem Öğrenci Vizesi; SX-1 olarak adlandırılan bu vize Kanada'da altı aydan kısa süreli eğitim alacak öğrencilere verilen vizedir. S1 öğrenci vizesinden farklı olarak, SX-1 vizesinde pasaportunuza etiket olarak basılan giriş vizesi aynı zamanda öğrenci vizeniz olacaktır, yani ülkeye giriş yaparken size ayrı bir öğrenci vizesi belgesi verilmeyecektir. Bu vize türü tek giriş hakkınızın olduğu vize türüdür (ABD hariç). Yani ülkeye girdikten sonra bir kere çıkış yaparsanız bir daha ülkeye giremezsiniz. Bu giriş çıkışı sağlamak için uygun olan vizeye başvurmanız gerekmektedir.

 

Quebec Öğrenci Vizesi (CAQ - Certificat d'acceptation du Quebec); Eğer Kanada’nın Quebec şehrinde eğitim almak istiyorsanız Kanada konsolosluğuna yaptığınız başvurunun yanı sıra Quebec’e de vize başvurusu yapmanız gerekmektedir. Oraya başvurmak içinse evrakları posta ile Quebec’de bulunan ilgili merkeze göndermelisiniz.  Vizeniz hazır olduğunda bir kopyası posta ile size, diğer kopyası ise doğrudan faks aracılığıyla Ankara'daki Kanada Konsolosluğu'na iletilir.

 

KANADA VİZESİ İÇİN GEREKLİ BELGELER

 

1-Online olarak doldurulmuş başvuru formu.
2- Başvuru ücreti- Kısa dönem için 75 CAD , uzun dönem için 150 CAD garanti bankası Kanada Konsolosluğu hesabına yatırılır. Dekontun orjinali vize dosyasına eklenir.
3- İçinde boş sayfaları bulunan geçerli pasaport
4- Eğer varsa eski pasaportlar
5- Fotoğraf- Yakın zamanda çekilmiş, arka kısmı beyaz , alın ve kulak gözükecek şekilde olmak zorundadır. Üzerinde oynama yapılmış fotograflar vize görevlisi tarafından kabul edilmeyebilir.
6- Aşağıdaki bilgileri içeren kabul mektubu
     6.1 Kurs ücreti ve ödendi ise makbuzu
     6.2 Konaklama detayı ve tutarı
     6.3 Haftada kaç saat eğitim göreceğiniz
     6.4  Kursun başlangıç ve bitiş tarihleri
7- Öğrenciyseniz; okuldan alınan ıslak imzalı öğrenci belgeniz ve not dökümünüz
8- Mezunsanız; diplomanızın fotokopisi ve not dökümünüz
9- Kurs sertifikaları fotokopileri; daha önce herhangi bir dil kursuna gittiyseniz belgesi ve diğer katıldığınız kursların sertifikaları, varsa staj mektupları
10- Sponsorunuz var is noterden TAHAHÜTNAME – Noter onaylı ıslak imzalı olması gerekmektedir. Aşağıda istenen mali durum belgeleri ve çalışam belgeleri sponsorunuza ait olacaktır. Tahahütname ingilizce çevirisi olmak zorundadır.
11- 18 yaşın altındaki öğrenciler için MUVAFAKATNAME –Anne ve baba tarafından imzalanmış ve noter tarafından onaylı olacak. Ayrıca 18 yaşın altındaki öğrenciler Kanada hükümeti tarafından onaylanmış diğer tür Muvafakatname’yi dosyaya eklemek zorundadır.12- Savcılıktan Temiz Kağıdı ve Vukuatlı nufüs kayıt örneği
13- Niyet Mektubu- İngilizce olarak yazılmış olmalıdır.
14- Mali durumu gösterir belgeler; 
       14.1 Banka mektubu; İngilizce olarak yazılmış ve birikiminizin bulunduğu bankadan hesabınızda ne kadar para olduğunu gösteren bir yazıdır. Eğer anne veya babanızın mali kaynaklarını gösterecekseniz okula kayıt geçerken Affidavit of Support mektubu ve banka referans mektubu gereklidir.
       14.2 Birikimizi gösterdiğiniz hesabın son 3 aylık dökümü veya yeni işlenmiş banka defteri.
       14.3 Tapular, kira kontratları ve araba ruhsatlarının fotokopisi
15- Çalışma belgeleri;
      15.1 Maaşlı çalışanlar için;
      15.1.1 Çalıştığı kurumdan görev yazısı. Örneğin ‘’Çalışanlarımızdan ............... tarihinden beri şirketimizin ........ departmanında .................................. pozisyonunda görev yapmaktadır’’ – İngilizce olması önerilir.
      15.1.2 Çalıştığı kurumdan izin yazısı
      15.1.3 Son 3 aylık sigorta ve maaş dökümü
      15.2 Şirket Sahipleri için;
      15.2.1 Vergi levhası fotokopisi
      15.2.2 Ticari sicil gazetesi- son 6 ay içinde alınmış
      15.2.3 Kuruluş gazetesi –Önemli kısımları ingilizceye çevirilmelidir.
      15.2.4 Bilanço
      15.2.5 İmza sirküleri ve sirkülerdeki kişilerin nufüs cüzdanı fotokopileri
      15.3 Emekliler için;
      15.3.1 Emekli kartınızın fotokopisi
      15.3.2 Son 3 aylık maaş dökümünüz.
16- Erkek adaylar için askerlik durum belgesi- Tecil yada Terhis belgesi