MBA - MASTER OF BUSINESS ADMINISTRATION


MBA - Master of Business Administration olarak bilinen bu program yönetici ve yönetici adayı kişilere yönelik olarak geliştirilmiş Lisansüstü yeterlilik derecesidir. MBA programları yöneticileri yada yönetici adaylarını iş dünyasında yönetim sorumluluğu üstlenebilecek bireyler olarak yetiştirmek ve stratejik ve dogru karar verme yeteneğini geliştirmektir.


MBA eğitimi öncelikle USA 'de verilmeye başlanmış ve sonrasında bütün ülkelerdeki Üniversiteler bu yönetim bilimini benimseyerek MBA programlarına başlamıştır. Son 30 yıl içinde işletme alanındaki en üstün yeterlilik olarak görülen bu programın , içerik ve biçim olarakda farklılık göstermektedir.


Katılımcılar kendi hedeflerine yönelik sonuçlara hızla ulaşırken alanında uzman ve aynı zamanda disiplinler arası etkileşimin farkında olan yönetici veya yönetici adayları olarak mezun oluyorlar. Programın birden fazla disiplini kapsayan yaklaşımıyla derslerde, yöneticilerin uygulamada karşılaşabilecekleri sorunlar ve geliştirilebilecek olası yaratıcı çözümler tartışılıyor. Öğrenciler bir yandan dünyadaki gelişmeleri anında izleme olanağı elde ederken, bir yandan da iş hayatının kendine özgü niteliklerini, diğer ortamlarla kıyaslamalı olarak değerlendirme ve inceleme fırsatını buluyorlar.


MBA, lisans öğrenimi ne olursa olsun katılımcıların liderlik, girişimcilik ve yöneticilik özelliklerinin ortaya çıkarılması ve geliştirilmesi olanaklarını sağlamaktadır.Ayrıca iş yönetiminde çok önemli olan küresel ve bütüncül bir görüş açısı kazandırır. Küresel rekabet, dünyanın her köşesindeki firmaları öğrenen organizasyonlar olmaya, iç operasyonlarının verimliliği artırmaya, müşteriler için değer taşıyan mal ve hizmetler üreterek müşteri tabanını genişletmeye ve müşteri sadakati sağlamaya zorluyor. Nihai hedef olan finansal başarı ancak bu koşullar sağlandığında gerçekleşir. Bu noktada MBA’in katkısı önemli.


Bunların yanı sıra ‘MBA programlarının avantajları nelerdir?’ dendiğinde uzmanlar maaş ve kariyer fırsatları diyorlar.Yapılan araştırmalar, MBA mezunlarının maaşlarının beklentilerini karşıladığı ortaya çıkarıyor. Bunun yanında büyük şirketlerin iyi pozisyonları için MBA mezunlarını tercih ettikleri de tespit edilmiş. 30′lu yaşlarında orta derece yöneticilik düzeyine gelmiş bir çok kişi deneyimleriyle eğitimi harmanlayarak artık daha üst pozisyonlara oynamak için MBA eğitimine başlıyorlar. Programı bitiren öğrencilerin bir kısmı kendi çalıştıkları şirkette yükselirken, bir kısmı da başka şirketlerde daha iyi pozisyonlarda iş hayatlarına devam ediyorlar.