PASAPORT HAKKINDA GENEL BİLGİLER


Pasaport, hamillerine yetkili makamlarca verilen ve bir ülkeden başka bir ülkeye geçmesini resmileştiren belgedir.5682 sayılı Pasaport kanununun 12’nci maddesine göre Türkiye Cumhuriyeti namına verilen 5 farklı tür pasaport bulunmaktadır.

1.Diplomatik Pasaport (Siyah) :

Diplomatlara,milletvekillerine,bakanlara,başbakan ve cumhurbaşkanına verilen pasaporttur.Kırmızı pasaport sahiplerinin eş ve çocukları da bu pasaportu alabilmektedir.

2.Hususi Pasaport (Yeşil):

Belli dereceye sahip devlet memurlarının alacağı pasaport.

3.Umuma Mahsus Pasaport (Bordo):

Her Türk vatandaşının alabileceği normal pasaporttur.Bu pasaport İl Emniyet Müdürlüklerince verilmektedir.  Bu türden pasaport almak veya temdit (süresini uzatmak) ettirmek için ikamet edilen İlçe Emniyet Müdürlüğü Pasaport Büro Amirliğine başvurulur.

4.Hizmet Pasaportu (Gri):

Yurt dışına bir devlet görevi için çıkan,sadece görev süresince geçerliliği olan ,yurt dışından dönüşte teslim edilen pasaport.

PASAPORT HAKKINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR:

• Pasaport'un sahibi tarafından mutlaka imzalanmış olmalıdır.
• Pasaportun en az altı ay geçerlilik süresi olmalıdır.

• Dışişleri bakanlığının konsolosluklara gönderdiği genelge ile pasaportların yalnız vizeler yazan bölümüne vize basılmaktadır. Döviz ve gümrük kayıtları ve açıklamalar yazan bölümlere vize uygulanmamaktadır. Vize sayfaları dolu pasaportların yenilenmesi gerekmektedir.

Pasaport harç ücretleri:

6 aylık:188,30 TL 

1 yıllık: 237,20 TL 

2 yıllık: 334,90 TL 

3 yıllık: 440,90 TL 

4-10 yıllık: 587,50 TL

Pasaport müraacatında istenilen belgeler:

1-Nüfus cüzdanı aslı

2-2 adet biyometik fotoğraf ( 5x6 cm )

3-Harç bedeli makbuzu

4-Pasaport defter bedeli makbuzu

* Daha önceden pasaport alınmışsa başvuru esnasında ibraz edilmelidir.

PASAPORT TESLİM SÜRESİ: Yaşanabilecekler göz önünde bulundurularak pasaport talep eden vatandaş seyahatten en az 15 gün öncesinde İl Emniyet Müdürlüklerine müracaatlarını yapması gerekmektedir.