MOSKOVA


Başkent Moskova bugün 2500`ün üzerinde anıtsal olarak kabul edilen yapısıyla, 50 tiyatrosu ve 125 sinemasıyla, 4500 kütüphanesi ve 70 müzesiyle bir kültür şehridir. Keşfedilmeyi bekleyen birçok Sovyet dönemi sokağın yanısıra lüks ve modern alışveriş merkezleri bugün şehrin en çekici mekanları arasındadır. Moskova aynı zamanda ülkenin günümüzdeki en büyük sanayi ve ticaret merkezi. Ülke ekonomisinin yaklaşık 70%`e yakın bölümü buradan yönlendiriliyor. Buna özellikle Sovyet dönemindeki merkeziyetçi sistemin tüm yatırımları bu şehire yapması neden olmuş. Artık bugünlerde merkez Moskova`nın artan arsa değeriyle birlikte bu devasa sanayi tesislerinin yerine büyük ofis ve ev kompleksleri inşa ediliyor.

12 milyon nüfuslu bu dev şehirdeki 5 havaalanı ve 12 tren garı Rusya`nın tamamıyla olan iletişimi eksiksiz yerine getirse de, şehiriçi ulaşım çok büyük sıkıntılar çektirmekte Moskovalilar’a. Günde ortalama 2.5 milyon kişinin Moskova`ya dışarıdaki bölgelerden geldiği tahmin ediliyor. Şehrin etrafını saran otoyollar ve şehiriçindeki 10 şerite kadar çıkan bulvarlar Moskova trafiğini hafifletemiyor. Şehir içerisindeki hızlı ulaşımın tek alternatifi günde 8 milyon kişiye kadar taşıyan metro.

 

Gezilecek Yerler; Novodevici  - Rusya`nın eski manastır komplekslerinden biri ama içlerindeki en önemlisi  Novodevici.  1524 yılında kurulan manastır zaman içerisinde birçok çariçe adayının da yıldızının söndüğü yer olmuş. 1812 yılında Napolyon`un emriyle yıkılmak istenmişse de rahibeler bu karara engel olmayı başarmışlar, Kolomenskaya Parkı - Yaklaşık 350 hektarlık bir alanı kaplayan park içerisinde yer alan kilise ve anıtların yanısıra günümüzde özellikle hafta sonları Moskovalılar' ın önemli gezi parkurlarından birkaçı da mevcut, Puşkin Sanat Müzesi, Tretyakov Rus Sanatları Müzesi, Moskova metrosu - Josef Stalin tarafından 1931`de inşasına başlanılan Moskova Metrosu, günümüzde büyüklük bakımından New York, Paris veya Londra metroları ile karşılaştırılsa da iç mimari ve dekorasyon bakımından dünyanın en güzel metrosu olduğu herkes tarafından kabul edilmektedir. Her biri sanat harikası olarak kabul edilen istasyonlarda her gün yaklaşık 8 milyon kişi taşınmaktadır, Borodino Panorama Müzesi, Kremlin Sarayı, Arbat Sokağı, Kızıl Meydan, St. Basil Katedrali, Sergey Posad - Moskova`ya yaklaşık 75 km uzaklıkta “Altın Halka” olarak adlandırılan ve Moskova ile çevresini tanımlayan bölgenin en güzel şehirlerinden biri. Sergey Posad bu halkada yer alan şehirler arasındaki 12-17. yy. Rus mimarisinin sergilendiği günümüzdeki en güzel açık hava müzesi.

 

Dil Okulları; Eurocenters