ST PETERSBURG


St. Petersburg, “Batıya Açılan Pencere”, “Doğunun Venedik’i”. Moskova` nın soğansı kubbeleriyle bezenmiş görüntüsünün aksine, St.Petersburg batı dünyasının tüm değerlerini taşıyan mimarisiyle Rusya`yı asırlarca batıya ve onun kültürüne yakınlaştırmaya çalışmış bir şehir. St.Petersburg`da tarihi içinizde hissedersiniz ama şehrin tarihi sadece 300 yıldır.  Yani St.Petersburg  “Yaşlı Ama Genç” bir şehirdir.   
Ülkenin ikinci büyük şehri olan St Petersburg, Neva Nehri üzerindeki 42 ada üzerinde kurulmuştur. 1703 yılında 1.Petro tarafından İsveç’e karşı kazanılan zafer sonrası Avrupalı mimarlara bataklıklar üzerine inşa ettirilmiştir. 9 yıl gibi kısa bir sure sonra da tüm başkent, Moskova`dan buraya taşınmıştır.

 

Gezilecek Yerler; Yusupov Sarayı, Rus sanatları Müzesi, Aurora - 1897 yılında inşaa edilen ve 1900 yılında Rus Baltık Filosuna katılan 126.8 m. uzunluğundaki kruvazor 25 Ekim 1917 geceyarısı toplarını kışlık saraya doğru ateşleyerek devrimin başladığını tüm Petersburglular’ a duyurmuş. Artık emeklilik yıllarını bir müze olarak Neva kıyısında geçirmekte, Puşkin (Çar Kasabası) - 18. yy`da Katerina tarafından inşaa ettirilen ve Çar Kasabası olarak anılan park, saray ve binalar kompleksi. 600 hektarlık bir alanı kaplayan Çar Kasabası` nın ana binası Katerina Sarayı, Petergof Sarayı, Peter & Paul Kalesi, Hermitaj Sanat Müzesi

 

Dil Okulları; Eurocenters