TOELF - TOIEC - SAT


   

TOEFL

 

TOEFL(Test of English as a Foreign Language), anadili İngilizce olmayan ve İngilizce yetisini geliştirip bu sınavla da tescil ettirerek Amerika, Kanada ve resmi dili İngilizce olan ülkelerinyurt dışındaki üniversitelerinde yüksek lisans ve ya master programlarına katılmak isteyen öğrenciler için uygulanan bir sınavdır.

 

TOEFL sınavı; Paper-Based (PBT-Yazılı), Computer-Based(CBT-Bilgisayarlı) ve Internet-Based(IBT-İnternet Üzerinden) olmak üzere 3 farklı türüyle Listening(Dinleme), Writing(Yazma),  Reading(Okuma), Structure(Gramer) ve Speaking(Konuşma) yetilerini ölçer.

 

TOEFL’dan alacağınız puan 2 yıl boyunca geçerli olacak ve yapacağınız okul ve iş başvurularında size büyük katkı sağlayacaktır.

 

Söz konusu İngilizce olduğunda, sınava hazırlık dönemi de büyük önem taşır. Bu yüzden size verebileceğimiz en önemli tavsiye işi mutfağında öğrenmeniz gerektiğidir. Çünkü İngilizce de dahil her yabancı dili yerinde öğrenmek ve o dili konuşan insanlarla pratik etmenin faydası hiçbir kursta göremeyeceğiniz katkıyı sağlayacaktır.

 

SAT

 

SAT (Scholastic Aptitude Test-Bilimsel Yeterlilik Testi)  ABD’de yılda 7 kez yapılır ve ABD’deki lise mezunları da dahilolmak üzere bu ülkede üniversite eğitimi görmek isteyen tüm yüksek öğrenim adayları bu sınava katılır. SAT adayın ne bildiği ya da ne yapabileceği hakkında üniversitelere rapor veren nitelikte bir sınav sistemidir. Burada elde edilen yeterli puan ve diğer koşullarla (lise not ortalaması, öğretmen referans mektupları, vs) aday uygun bir üniversiteye kabul edilir.

 

SAT sınavında her bölüm de en az 200 ve en fazla 800 puan alınabilir.

 

SAT I (Reasoning Test) sayısal ve sözel olmak üzere iki bölümden oluşan, yaklaşık üç saatlik bir genel yetenek ve bilgi testidir. Daha önceleri iki bölümden oluşan SAT 1 sınavı Mart 2005 tarihinden itibaren üç bölümden oluşuyor. Sözel bölüm, eleştirel okuma olarak adlandırılmış, sayısal yani matematik bölümü aynen kalmış ve kompozisyon eklenmiştir. Sınav süresi 3 saat 45 dakikadır.

 

SAT II (SubjectTests) ise biyoloji, kimya, fizik, tarih gibi alanlarda bilginizi ölçen bir saatlik ve çoktan seçmeli bir sınavdır. Her bir bölüm 800 üzerinden değerlendirilir. SAT sınavlarının geçerliği 5 yıldır; ancak başvurduğunuz kurumun koşullarına bağlı olarak sınava tekrar girmeniz istenebilir.