YAZ OKULLARI - SIK SORULAN SORULAR


Yaz Okullarına ne zaman ve nasıl başvurulur?  

Yaz okulları Haziran ayında başlayıp maksimum eylül ortasına kadar devam eden programlardır. Tercih edilen okulun veya programın başlangıç tarihleri belirlidir. Başvurulması gereken zaman gideceğiniz yazın en çok 7 ay öncesinden en az 1 ay öncesine kadar rezervasyonu yapılmalıdır. Yaz okulları özellikle Temmuz aylarında çok yoğun talep gördüğü için okullarda boş yer kalmamakta ve eğitim alınacak okul alternatifi azalmaktadır. Önerimiz Aralık veya Ocak ayı  gibigideceğiniz okulu kesinleştirip rezervasyonunun yapılmasıdır. Böylece istediğiniz ülkede , istediğiniz programa katılma şansınız olacaktır. Ayrıca konaklama bulmada da sıkıntı yaşamazsınız. Erken rezervasyonundiğer bir faydası vize işlemlerinizi önceden tamamlayıp uygun uçak bileti almanızı sağlayacaktır.

İngiltere, Amerika, Kanada, Avusturalya, Yeni Zelanda gibi ülkeler Türkiye'ye vize uygulamaktadır. Fakat eğer yeşil pasaportunuz varsa çoçuğunuzunda yeşil pasaport almak hakkı vardır ve Avrupa ülkelerine (İngiltere hariç) vizesiz girme hakkına sahiptir. ( Vize ile ilgili detaylı bilgiyi vize bölümünde okuyabilirsiniz) Eğer gideceğiniz ülkeye mevcut vizeniz var veya yeşil pasaport sahibiyseniz yaz okulu programlarına katılmak için sadece NEW Yurtdışı Eğtime kayıt olmanız yeterlidir. İşlemleriniz 1 hafta içinde çözülüp uygun bir yaz okulu bulunduktan sonra istediğiniz süre eğitim alma şansınız vardır.

Bu programlara başvurmak için NEW Yurtdışı Eğitim danışmaları sizlere yardımcı olacak ve gerekli bilgileri vereceklerdir. 

Yaz okullarına kayıt olmak için gerekli şartlar nelerdir? 

Yurtdışında yaz okullarına 7 - 17 yaş arası çocuklar ve gençler kayıt yaptırabilir. Eğer yabancı dil öğrenerek eğlenceli bir yaz geçirmek istiyorsanız bu okullara gitmek için herhangi bir engeliniz bulunmamaktadır. Tek şart yasal yollarla ülkeye giriş yapmaktır.

Birinci dünya ülkelerinde eğitimi alabilmek  veya turistik olarak gidebilmek için vize başvurusu yapmanız gerekmektedir. Yeşil pasaportu olanlar Avrupa ülkelerine giderken vize almasına gerek olmadığını yukarıda belirtmiştik. Her ülkenin vize prosedürü farklıdır. Prosedürleri tam anlamıyla yerine getirip; konsolosluk ya da elçiliği kaçak olmadığınıza, ülkenize geri döneceğinize inandırırsanız vize engelini de kolaylıkla aşabilirsiniz. 

Yaz okulu programında problem yaşarsam ne yapabilirim? 

Gittiğiniz ülke kültürü ile Türk kültürü bambaşka olacağı için adaptasyon sürecinde ne tür programa giderseniz gidin zorluklarla öğrenciler hep karşılaşır. En sık yaşanan problem öğrencilerin ailelerini özlemesi ve yemek problemidir. Öğrenciler  kısa sürelide gitseler nadir olarak ailelerinden ayrıldıkları için okula, arkadaşlarına adapte olmakta güçlük çekerler. bu aşamada sürekli olarak ailelerini arayarak şikayette bulunurlar. Özellikle yemek konusunda hoşnutsuz olurlar. Yaz okulu programında ne tür sıkıntı yaşanırsan yaşansın grup liderlerimiz veya NEW Yurtdışı Eğitim danışmanları  sorununuzu çözmek için her an yanınızda olacaktır.