Yurtdışı Üniversiteleri Denklik


Yurtdışında Üniversite okumak için herhangi bir sınava girmenize gerek yokken Türkiye'ye döndüğünüz zaman diplomanızın ve mesleğinizin geçerli olabilmesi için YÖK yani Yüksek Öğretim Kurulu tarafından tanınması gerekmektedir. 

YÖK ' ün 2015 Mart ayından itibaren getirdiği yeni denklik kurallarına göre eğer yurtdışında üniversite okumak ve döndüğünüzde Türkiye'de mesleğinizi yapmak istiyorsanız 3 şarttan birini yerine getirmek zorundasınız.

1- LYS sınavına girerek okumak istediğiniz bölümde Üniversiteye en son sıralamada yerleşen öğrenci ile aynı puanı veya üzeri puanı almanız gerekmektedir. Örneğin 2015 yılında 201 taban puanı ile bir öğrenci İnşaat Mühendisliğine yerleşmiştir. Siz döndüğünüzde denklik almak istiyorsanız 201 taban puanı yada üstü taban puanı almak durumundasınız. Her bölüm için ayrı değerlendirme yapmaktadır. 

2- Dünya sıralalamasında ilk 500 üniversite arasında olan bir Üniversite'de eğitim almaya başlamış olmak. Bu koşulda herhangi bir sınava girmenize gerek kalmadan YÖK direk Üniversitenizi tanımaktadır. 

3- YÖK ün açıkladığı sınavlardan birinden Üniversiteye başladığınız yıl puan almış olmak. Örneğin SAT sınavı - 1000 gibi. 

 

Aşağıda YÖK 'ün resmi açıklamasını görebilirsiniz. 

 

2015-2016 eğitim-öğretim yılından itibaren;

DÜNYADA EN İYİ 500 ÜNİVERSİTEDE EĞİTİM ALACAKLAR: Yurtdışında eğitime başladığınız yıl; CWTS Leiden RankingAcademic Ranking of World Universities (Shanghai) ve University Ranking by Academic Performance (URAP) tarafından yapılan dünya üniversite sıralamalarında ilk 500 üniversite içerisine giren üniversitelerde eğitiminizi almışsanız YÖK’e mezuniyet sonrasında denklik için başvurabilirsiniz. Ancak üniversiteye başlayacağınız yıl, hangi üniversiteler bu listede olur diye düşünmektense aşağıdaki koşulları sağlamak daha mantıklı olacaktır;

 İLK 500’ÜN DIŞINDAKİ DİĞER ÜNİVERSİTELERDE EĞİTİM ALACAKLAR: Yurtdışında eğitime başladığınız yıl, ilk 500’ün dışında bir üniversitede eğitim alacaksanız, YÖK’ün tanıdığı bir üniversitede, eğitim alacağınız bölüme göre denklik ön koşullarını yerine getirmeniz gerekmektedir. Bu koşullar şu şekildedir;

 

Yükseköğretim Genel Kurulunun 12.02.2015 tarihli toplantısına göre denklik ön koşulları:

·         2015-2016 eğitim-öğretim yılından itibaren, eğitime başlayacakları yıl, ÖSYM tarafından yapılan YGS ve LYS’ye girmiş olmaları gerekmektedir.

·         Tıp doktorluğu alanındaki sıralamada ilk 40 bin, hukuk alanında ise ilk 150 bin içinde yer almaları şartını sağlamaları gerekmektedir.

·         ÖSYS Kılavuzunda yer alan tıp ve hukuk dışındaki diğer alanlarda en az, Türkiye’deki yükseköğretim kurumları (Devlet ve Vakıf Üniversiteleri) bünyesindeki programlara yerleşen en son öğrencinin almış olduğu puanı almaları gerekmektedir.

·         ÖSYS Kılavuzunda yer almayan alanlarda eğitim alacakların ise ön lisans programları için herhangi bir puan türünde en az 140, lisans programları için herhangi bir puan türünde en az 180 puan almaları gerekmektedir. 

Denklik başvurusu incelenirken denkliği talep edilen diplomaya esas yükseköğretim programının asgari kazanımlar açısından Türk yükseköğretim sisteminde yer alan programa eşdeğer olup olmadığına bakılır. Örneğin; öğretmenlik alanlarının denkliği konusunda Millî Eğitim Bakanlığının görüşü alınır. "Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) Eğitim Bilimleri alanında yapılan seviye tespit sınavında başarılı olması gerekir." şeklinde bir şart vardır. Mezun olunan ülkenin dili ingilizce değilse İngilizce eğitim alınan bölümlerde (Mütercim tercümanlık gibi) denklik için YDS sınavından 100 üzerinden en az 80 puan ya da bu sınavla denkliği olan sınavlardan eşdeğer puan şartı aranır. Örneğin TOELF'da 96 ve üstü puan almanız gerekmektedir.Daha fazlası için