YURTDIŞINDA MASTIR SEÇMEDEN KENDİNİZE SORMANIZ GEREKEN 10 SORU


  

Yurtdışında mastır yapmak her mezun olan öğrencinin hayalidir. Bu yazıyı okuduğunuza göre, siz uluslararası öğrenci olup yabancı bir ülkede en iyi eğitim hakkında bilgi edinmek istemektesiniz. Yurtdışında okumak elbette hayatınızı değiştiren bir deneyiminizdir ve bu deneyiminiz %100 avantajlı olması şarttır. Bu nedenle seçeneklerinizi derin bir şekilde düşünmek çok önemlidir. Sizlere kolaylık olsun diye, Mastır programınızı seçmeden kendinize sormanız gereken 10 soru listeledik. Ne istediğinizi bilmek başarıya atılan ilk adımdır.

  1)    Alacağım eğitimim hedeflerime ulaşmaya yardımcı olacak mı?

 Yurtdışında mastır eğitimine giriştiğinizde, açık bir düşüncenizin olması size geleceğinizi düşünmek için kolaylık  olur. Böyle bir düşünceye sahip olmanız için ise, “gelecekteki hedeflerim neler? Seçeceğim Mastır programım  gelecekteki hedeflerime uygun mu? Eğitime yatıracağım zaman, para ve çaba hedeflerimde avantajlı olur mu?”  gibi sorular sormalısınız.

   2)    Seçeceğim Mastır programı önceki aldığım eğitimim ile ilişkili midir?

 Mastır programı, önceden okuduğunuz üniversitenin eğitimi veya çalıştığınız iş yerinin size kazandırdığı deneyimini  daha derin bir şekilde anlatan programlardır. Bu nedenle yapacağınız Mastır eğitimi sizin aldığınız eğitimden veya  deneyimden hiçbir şekilde uzak olmamalıdır. Üniversiteler ise bu sebeple öğrencilerin mezun olmadığı bölümden  mastır programına kayıt olmalarına engel olmaktadırlar.

 

   3)    Seçeceğim ülke, yıllarımı geçirebileceğim bir ülke midir?

  Yurtdışında eğitim görmek isteyen bir öğrenci için ülke çok önemli bir faktördür. Bunun sebebi ise, seçtiğiniz  eğitim  size çok başarılı gelse bile, kültürüne alışamadığınız veya dikkatinizi çekmeyen bir ülkede yaşamak sizin  eğlenceli  bir öğrenci hayatını yaşamasını engeller. Bu nedenle yurtdışında mastır programı seçeceğiniz zaman  dikkatinizi  çekeceği bir ülkeyi seçmeyi unutmayın.

    4)    Eğitim masraflarını destekleyebilecek bir kapasitem var mıdır?

  Çoğu zaman, yurtdışında mastır programı ikamet ettiğiniz ülkeden çok daha pahalı olabilir. Eğitim masraflarınızın    dışında (eğer varsa), konaklama maliyeti, yemek, ulaşım ve boş zamanlarınızdaki harcamalar gibi masraflarla  karşılaşacaksınız. Bu sebeple maliyet seçenekleriniz içinde çok dikkatlice düşünmeniz gerekmektedir. “Yeni ülkede  iş bulabilir miyim? Ailem bana destek çıkacak mı? Herhangi bir burs kazanır mıyım? Öğrenci kredisi verirler mi?”  gibi sorularınız olacaktır. Planlarınız için maliyet çok önemli bir unsurdur.

 

 

 

   

      5)    Benzer mastır programlarından avantajı nedir?

 Yurtdışında mastır programlarını diğer programlar ile kıyaslamak önemlidir. Hangi programda bilgilerinizi geliştirmek  istediğinizi seçerken, birkaç alternatif program arasından seçmeniz çok daha mantıklıdır. Bir eğitim programı  seçerken birden fazla faktörün göze bulundurulması gerekir. Örneğin; üniversitelerin size nasıl teklif sunduğu,    üniversitenin bulunduğu ülke ve şehir, derslerin kapsadığı konular, profesör / öğrenci sayısının ortalaması, staj    olanakları, kariyer danışmanlığı vs.

 

 

 

 

 

    6)    Gereksinimleri tamamladım mı?

 

  Yurtdışında her mastır programında kabul edilmek için birkaç gereksinimlerini tamamlamanız şarttır. Bu nedenle    belgeleriniz ve deneyiminiz hakkında kendinizi hazırlamanız gerekmektedir. Dil sertifikalar, iş başarı belgeleriniz  hepsini önceden hazırlanması gerektir.

   

 

 

 

7)    Seçtiğiniz bölüm ilginizi çekiyor mu?

Bölümlerin isimleri veya başlıkları sizi yanıltabilir. Fakat “bir kitabı kabından yargılamayın” diye bir söz vardır. Mastır  programları içinde bu söz geçerlidir. Üniversite web sitelerindeki  derslerin detaylı incelemeniz çok önemlidir.

 

     

 

  8)     Yeni bir çevreye bütünleşmeye hazır mıyım?

 Eğer seçtiğiniz ülke sizin için cazibeli ise, ülkenin dili ve kültürüne alışmak size çok daha kolay olur. Eğitim dışında,  yurtdışında okumak size bir hayat boyu deneyim olacağını sınıfın dışında öğreneceksiniz. Sizin gideceğiniz ülkede  çevresine veya kültürüne alışmak tamamen davranışınıza bağlıdır.

 

 

 

9)    Gelecekteki kariyer beklentilerimin farkında mıyım?

 Eğer lisans eğitiminiz kariyer hedeflerine göre uygun değilse, mastır programınızı çok ciddi ve dikkatli bir şekilde  düşünmeniz gerekir. Sadece yurtdışında eğitim havalı veya güzel diye okumanın mantığı yoktur. Unutmayın ki  mastır programınız tamamen hedeflerinize bağlıdır. Eğer hedefin yolundaysanız, işinizin yarısını tamamlamış  sayılırsınız.

 

 

10)  Yurtdışında mastır eğitimi göreceğime heyecanlı mıyım?

Bu son soru aslında sizin ilk sorunuz olması gerekir. Yurtdışında mastır eğitimi sadece sizin prestijinizi, egonuzu veya CV kalitenizi arttırmıyor, yurtdışında mastır eğitimi sizin hayatınızı değiştiren bir deneyim sağlar ve bunu en içten ve yüksek bir istekle yapmanız şarttır.

 

Eğer bu soruları düşünüp zamanınızı ayırdıysanız yurtdışında mastır için daha da motive olduğunuza umarak hayallerinizi peşinden koşarak gerçekleştireceğinize inanıyoruz.