KANADA'DA ÜNİVERSİTE OKUMAK VE YAŞAMAK İÇİN 5 SEBEP


Kanada Uluslararası öğrenciler için en kaliteli ve ekonomik seçeneklerden biridir. Dünyanın en eğitimli ülkelerinden biridir. Kozmopolit yapısı, muhteşem doğası, Dünya çapındaki saygın üniversiteleri, Toronto, Montreal, Vancouver gibi her yıl en yaşınılır sehirler seçilen hoşgörülü öğrenci ortamları, yüksek yaşam standartları, ekonomik zenginliği ve göçmenlere uyguladığı ılımlı politikaları ile uluslararası öğrenciler için  en çok tercih edilen yurtdışı eğitim noktalarından birisi olması hiç tesadüf değildir. Gelin neden Kanada’da eğitim almanız gerektiği ile ilgili size 5 sebep gösterelim!

 

1. KALİTELİ BİR EĞİTİM

 

Canadian education ile ilgili görsel sonucu

 

Öğrencilerin Kanada’yı tercih etmenin en büyük nedenlerinden biri Kanada’nın eğitim kalitesidir. Kanada’dan aldığınız üniversite diplomanın tanınırlığı ABD, Avustralya ve İngiltere’nin eğitimlerine eş değerdir ve Kanada Üniversiteleri Dünya sıralamalarında üst seviyelerde yer almaktadır. Hatta 2018 yılında 3 Kanada Üniversitesi dünya sıralamasında ilk 50 ‘de yer almıştır.  

  1. University of Toronto
  2. McGill University
  3. University of British Colombia

Öğrencilerin seçebileceği birçok Kanada enstitüsü bulunmaktadır fakat ister lisans, ön-lisans veya meslek okulunda okuyun, şüphesiz ki, Kanada da alacağınız eğitim her zaman dünyada önde gelen olacaktır.

 

2. EKONOMIK

 

Canadian economy ile ilgili görsel sonucu

 

Yurtdışında eğitim almak isteyen öğrenciler için maliyet en önemli etkenlerden biridir. İngiltere,Amerika ve Avusturalya’da olduğu gibi Kanada’da da Uluslararası öğrenciler Kanadalı öğrencilerden daha çok eğitim maliyeti ödemek zorundadırlar. 2018 yılında  uluslararası öğrenci için ortalama yıllık eğitim maliyeti 16.750 USD eş değerdir. Diğer ülkelerde kıyasladığımızda Kanada maliyet açısından daha düşük olmaktadır.

 Eğitim maliyetin yanında öğrencilerin konaklama ve yaşam giderleri de olmaktadır. Yine yukarıdaki hesaplamayı baz alırsak Kanada İngiltere Amerika ve Avustralya’dan daha ekonomik olmaktadır. 2018 yılında Kanada’da eğitim alana bir üniversite öğrencisinin yıllık konaklama ve yaşam maliyeti ortalama 10.000 USD olarak hesaplanmıştır. Yıllık ortalama eğitim maliyeti ile yıllık ortalama yaşam maliyeti hesaplandığında en uygunu yine Kanada çıkmaktadır. Hatta Türkiye’deki birçok özel üniversitenin eğitim, konaklama ve yaşam masraflarından daha uygun olmaktadır.

 

3. EĞİTİMİNİZLE BİRLİKTE ÇALIŞMA İMKANI

 

Canadian working ile ilgili görsel sonucu

 

Ne kadar Kanada’da okumak uygun olsa da, Yurtdışında okumak her zaman masraflıdır. Fakat, uluslararası öğrenciler eğitimleri sırasında haftada 20 saat ve yaz tatillerinde ise tam zamanlı yani haftada 30 saat çalışma haklarına sahiptirler.

 

4. GÜVENLİK

 

Öğrencilerin Kanada’yı tercih etmenin bir başka sebebi ise güvenliğidir. Yurtdışında okumak aileden ve arkadaşlarınızdan uzakta kalmak size biraz ürkütücü gelebilir. Fakat Kanada yıllardır “Institute for economics & Peace” tarafından dünyanın en huzurlu ülkeler arasında ilk 5 de yer almaktadır. Kanada’nın konum olarak çok yalıtılmış bir konumdadır. Ülke 3 taraftan okyanustan korunmaktadır ve tek sınırı ABD sınırıdır. Böylelikle ülke uluslararası çatışmalardan uzakta kalmaktadır.

Kanada’nın demokratik olarak seçilmiş bir devleti vardır ve insanların tüm hakları ve özgürlükleri “The Canadian Charter of Rights and Freedoms” tarafından korunmaktadır. Kanadalılar toleranslı ve ayrım yapmayan bir topluma olarak dünyada itibarını korumaktadır. Kanada’nın beşte biri göçmenlerden oluşmaktadır ve Kanada sınırları içerisinde yaşayan herkesin herhangi bir ayrımcılığa uğramamasına özen gösterilmektedir.

 

5. GÖÇMENLİK SEÇENEKLERİ

 

 

canada immigration ile ilgili görsel sonucu

 

Yurtdışında birçok ülkede eğitim aldığınız sürece size oturum izni verilmektedir. Eğitiminiz bittikten sonra ülkeden çıkmak zorunda kalırsınız. Fakat Kanada  uluslararası öğrencilerin kalıcı olarak ülkede kalmaları için birçok seçenek sunmaktadır. Örneğin On-lisans  yada lisans programını bitirdikten sonra Kanada size 2 yıl daha ülkesinde çalışma ve kalma hakkı tanımaktadır. Böylelikle mezun olduktan sonra öğrencilerin Kanada’da iş deneyimi kazanma şansları olmaktadır. Kanada’nın federal ekonomik göç akışında ise Kanada iş ve eğitim deneyimlerinden ekstra puan verilmektedir

 

BONUS!

EKONOMI SEÇENEKLERİ

Dünyanın en büyük ekonomilerinden biri Kanada ekonomisidir. Bu sebepten dolayı mezunlar için birçok çalışma imkanları bulunmaktadır. Öğrenci iken, bölümünüzde olan lider firmalarla iletişime geçme şansınız olurken mezun olunca dünyanın en büyük firmalarda çalışma deneyimi kazanma şansınızı kazanabilirsiniz.

Ülkenize dönmeye tercih ederseniz bile, Kanada’da aldığınız iş deneyimi, geliştirdiğiniz İngilizce veya Fransızca dilleriniz ile birlikte birçok uluslararası firmalarda çalışma hakkına sahip olabilirsiniz. Kanada’da iş deneyimi dünyanın her yerinde son derecede değerli olduğundan dolayı dünyanın her yerinden iş teklif almaya hak kazanabilirsiniz.

Eğer Kanada’da kalmayı tercih ederseniz ise Kanada’daki işverenler daha çok Kanada iş deneyimini tercih etmektedirler bu sebepten dolayı Kanada’da göreceğiniz eğitim ve iş deneyim size bir adım önde tutacaktır.

картинка канада ile ilgili görsel sonucu