MBA ÇEŞİTLERİ


Üniversiteler tarafından kendi isteklerinize göre tercih edebileceğiniz birçok MBA çeşidi sunulmaktadır. Bunlar; 

 

İki Yıl( Tam Zamanlı) MBA: Bu program iki akademik yıl süren bir programdır. Öğrenciler buraya girmeden önce gerçek anlamda bir iş deneyimine sahip olmalıdırlar. Normal üniversiteler gibi hafta içleri ders yapılır.

 

Hızlandırılmış MBA: Program iki yıllık MBA programına bir seçenek olarak geliştirilmiştir. Daha yoğun sınıf ve sınav programları içeren bu MBA türü oldukça yoğun geçmektedir. Bu programlar genellikle sömestr aralarında daha az tatil ve boş zaman içerirler. Örneğin bu programlarda sömestrler arası 2-3 ay gibi yaz tatili yoktur onun yerine 1hafta 10 gün gibi aralar verilir.

 

Yarı Zamanlı MBA: Bu programda dersler genellikle hafta içi iş çıkışı, akşamları ya da hafta sonları verilir. Genellikle 3 yıl ve üzeri süren programlardır. Bu programdaki öğrenci profili  genellikle profesyonel anlamda çalışan ve az çalışma yüküyle mezun olması beklenen uzun dönem öğrencilerdir.

 

Executive MBA (EMBA): Bu programlar müdür ya da yöneticilerin eğitim ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla geliştirilmişlerdir. Öğrencilerin bu programlarda 2 yıl ya da daha kısa sürede tam zamanlı çalışma yanında okulu bitirmeleri beklenmektedir. Katılımcılar her tür ve büyüklükte kuruluştan olabilir- kar amacı güden, gütmeyen ya da devlet dairesi-  Bu programı tercih eden öğrenciler tipik olarak diğer MBA öğrencilerine göre daha çok iş deneyimine sahiptirler, 10 yıl ve üstü gibi.

 

Uzaktan Eğitim MBA: Bu programlar uzaktan katılımlı sınıflarla geliştirilir. Birkaç farklı formatta düzenlenebilir; email ya da posta yoluyla yazışma kursları,   enteraktif olmayan yayın görüntüleri,  önceden kaydedilmiş videolar, canlı telekonferans ya da video konferans, offline ya da online bilgisayar kursları. Birçok okul bu MBA programlarını öğrencilere sunmaktadır.

 

Karma Eğitim Programları: Bu programlar uzaktan eğitimle yüz yüze dersi bir araya getirmektedir. Hedefleri genellikle geleneksel yarı zamanlı programlara katılamayan profesyonel çalışanlardır.

 

Dual MBA: Bu program MBA programını diğerleriyle (MS, MA ya da J.D. gibi) birleştirerek daha az maliyetle okuma fırsatı sunar. İki programı ayrı ayrı okumak hem para hem zaman kaybıdır bu programla öğrenci iki programı birlikte okumaktadır.

 

Mini- MBA: Bu terim birçok kar amacı güden ve kar amacı gütmeyen enstitüler tarafından işletme temellerine yoğunlaşan programları tanımlamak için kullanılır. Bunlar genellikle kredisiz, toplamda 100 saatten az ders gerektiren programlardır.