POLONYA'DA İNGİLİZCE ÜNİVERİSTE EĞİTİMİ


POLONYA'DA ÜNİVERSİTE EĞİTİMİ

Dünya sıralamasında ilk 1000'de bulunan üniversitelerin bulunduğu Polonya ülkemiz öğrencileri tarafında da oldukça tercih ediliyor. Polonya'da bir üniversiteye gitmek için ülkenizde bir üniversiteye yerleşmiş olma şartı yoktur, üniversite sınavına girmeden sadece lise diploma ve transkriptinizle istediğiniz bölümde eğitim alabilirsiniz. Bazı bölümler dışında çoğu bölümün eğitimini İngilizce olarak alabilirsiniz. Lehçe üniversite eğitimi ücretsi iken İngilizce eğitimi düşük maliyetlidir. Polonya'da bir üniversiteden mezun olduğunuz zaman Avrupa Birliği diplomasına sahip olursunuz ve tüm Avrupa Birliği ülkelerinde mesleğinizi yapabilirsiniz. Ayrıca YÖK Polonya üniversitelerini resmen tanıyor ve denklik veriyor. Polonya lisans ve yükseklisans eğitimi alan öğrencilere yasal çalışma hakkı vermektedir böylece eğitim alırken bir yandan çalışma hakkına da sahip olursunuz. Çoğu Avrupa ülkesine göre maliyet açısından daha uygun olan Polonya üniversite eğitimi almak için en doğru tercihlerden birisidir.

DİL YETERLİLİĞİ

Polonya'da eğitim alabilmek için Lehçe dilini bilmenize gerek yoktur. İngilizce, Fransızca veya Almanca bilgisi yeterlidir. Ancak, bu dillerden birinde yürütülen bir kursa başvurmak, derslere katılmak için yeterli düzeyde dil bilgisine sahip olduğunuzu gösteren bir belgeye ihtiyacınız olacaktır. Bu belge genellikle en az orta düzeydir (Avrupa Dil Referans Çerçevesi standartlarına göre B2). Yani İngilizce için FCE, CAE, CPE diploması veya Fransızca için DELF B2 diploması, Almanca için Zertifikat Deutsch plus 3 anlamına gelir. Bazı üniversiteler, akademik yıl başlamadan önce bir dil yeterlilik sınavı yaptıkları için uluslararası dil diplomasını gerek görmez. Başvurmak istediğiniz okulun, belirli bir yeterlilik düzeyinde belgenin gerekli olup olmadığı, ilgilendiğiniz kursun açıklamasında bu tür bir testin gerekli olup olmadığı hakkında bilgi edinebilirsiniz.

 

ÜNİVERSİTE EĞİTİMİ

Polonya'da okumak için, elbette, en az orta öğretime sahip olmanız veya ülkenizde de üniversiteye gidebileceğinize dair bir belgeye sahip olmanız gerekir. Uluslararası Bakalorya veya Avrupa Bakaloryası yaptıysanız, Polonya üniversitelerinde lisans eğitimine başvurmak için bu belge yeterlidir. Yalnızca kendi ülkenizde eğitim görme hakkınız bulunduğunu gösteren bir okul bitirme sertifikanız veya başka bir belgeniz varsa, bunun bir Polonya matura(lise bitirme sınavı) sertifikasına eşdeğer olduğunu onaylatmanız gerekir.

Benzer şekilde, bir yüksek lisans derecesi yapmak için, Polonya'da bir mezuniyet diplomasına veya Polonya dışındaki bu tür çalışmalar için, verildiği ülkede ikinci derece çalışmalara başvurmanıza izin veren onaylı bir diplomaya ihtiyacınız vardır. Nitelikler onaylandığı zaman, Polonya diploması için bu aşamada gerekli olan bu tür bir diplomanın eşdeğerliğini belirten bir sertifikayı üniversiteye ilk dönemin sonunda sağlamanız istenecektir.

Ayrıca üçüncü dereceye, doktoraya başvururken, ikinci yüksek öğrenim derecesini tamamladığınızı gösteren bir belgeye ihtiyacınız vardır. Böyle bir diplomanın denkliği, birinci derece için mezuniyet belgesi ile aynıdır.

Polonya'da üniversiteler hemen hemen her büyük şehirde faaliyet göstermektedir. En büyük akademik merkezler şunlardır: Varşova, Wroclaw, Krakow, Poznan, Lodz, Gdańsk, Torun, Lublin ve Rzeszow. Her yıl birçok okul, dünya sıralamasında en iyi bin okul arasında oluyor.(Leiden Sıralaması, Şanghay Sıralaması).

Polonya'daki üniversite çalışmaları Lisans (üç veya dört yıl) veya Yüksek Lisans(bir buçuk yıl veya iki yıl) ve Doktora çalışmaları olarak ikiye ayrılır.

Daha detaylı bilgi için bizimle iletişime geçin.