Staj Yapmak için Hangi Ülke Size Uygun


Globalleşen Dünya'da vizyonunuzu genişletmek ve kendinizi geliştirmek için  bir çok staj seçeneği mevcuttur.Bu ülkelerin başında şüphesiz ki Kanada gelmektedir.Staj programına katılabileceğiniz bazı okullar ve program içerikleri şöyledir; 

EC ve LSC Okulları

Birinci Dünya ülkesi olan Kanada’da eğitim almak ve iş deneyimi yaşamak,vizyonunuzun gelişmesine çok büyük katkı sağlayacaktır.Kültürel çeşitliliği ve sosyal aktivitelerle kendinizi geliştirmek için çok büyük bir fırsat yakalayabilirsiniz.

Bu okullarda 3 çeşit staj seçeneği bulunmaktadır.Bunlar şu şekildedir;

 - Maaşsız Staj

- Maaşlı Staj(Yerleşme öğrenciye ait)

- Maaşlı Staj(Yerleşme  Garantili)

 

Maaşsız Staj

Konum olarak Toronto, Vancouver ve Montreal’de bulunmaktadır.Yerleşme durumuna göre turist vizesi,tatil çalışma vizesi( eğitim için önerilen) ya da çalışma izni alınabilir.Eğitim artı çalışma süresi 8 haftadan 24 haftaya kadar değişmektedir.Toronto ve Vancouver’da Advanced seviyede İngilizce istenmektedir.Montreal’de ise Çift dil programı Upper-Intermediate seviyesinde Fransızca ve İngilizcedir.Haftada 20,25 ve 30 saatlik kurslar mevcuttur.LSC 3 bölge de de yerlemeyi garanti etmektedir.Yerleşme durumuna bağlı olarak, ofis işleri ya da turizm seçenekleri bulunmaktadır.Yerleşme ücreti bütün okullar ve vizeler için 765 $’dır.Öğrenciler genellikle kalacakları yerleri kendileri belirlemelerine rağmen, aile yanı konaklama da mevcuttur.

 

Maaşlı Staj ( Bireysel Yerleşme)

Konum olarak Toronto, Vancouver ve Montreal’de bulunmaktadır.Yerleşme durumuna göre eğitim ve çalışma izni alınmaktadır.24 haftadan 48 haftaya kadar  eğitim ve çalışma uzunluğu değişmektedir. Toronto ve Vancouver’da Advanced seviyede İngilizce istenmektedir.Montreal’de ise Çift dil programı Upper-Intermediate seviyesinde Fransızca ve İngilizcedir. Haftada 20,25 ve 30 saatlik kurslar mevcuttur.Öğrenciler yerleşecekleri yerleri kendileri bulur,LSC  yerleşme için destek olur,yol gösterir.Çalışma alanlarında bir kısıtlama yoktur.Eğer okul yerleşmeniz için yardım ederse, öğrenci çalışma izni için 765 $,çalışma tatili için de 400 $ ödemelidir. Öğrenciler genellikle kalacakları yerleri kendileri belirlemelerine rağmen, aile yanı konaklama da mevcuttur.

 

Maaşlı Staj ( Garantili Yerleşme)

Konum olarak Toronto, Vancouver’da bulunmaktadır. Yerleşme durumuna göre eğitim ve çalışma izni alınmaktadır.32 haftadan 48 haftaya kadar çalışma ve Kurs süreleri değişiklik göstermektedir.İstenilen dil seviyesi her iki yerde de Advanced İngilizcedir. Haftada 20,25 ve 30 saatlik kurslar mevcuttur.LSC öğrencinin yeteneklerine göre bir yer belirler ve yerleştirir.Otel ve restorantlarda çalışma imkanı bulabilirsiniz.Yerleşme ücreti bütün vizeler için 1,200 $’dır. Öğrenciler genellikle kalacakları yerleri kendileri belirlemelerine rağmen, aile yanı konaklama da mevcuttur. Öğrenciler genellikle kalacakları yerleri kendileri belirlemelerine rağmen, aile yanı konaklama da mevcuttur.

  

Program Ücretleri

***Haftada 20 ders , 28 haftalık bir programın eğitim ücreti 10,811 Kanada dolarıdır.Bu ücrete dahil olanlar; Yerleşme ücreti,eğitim ücreti,konaklama ve ders kitapları dahildir. 

***Haftada 25 ders ,28 haftalık bir programın eğitim ücreti 11,517 Kanada dolarıdır. Bu ücrete dahil olanlar; Yerleşme ücreti,eğitim ücreti,konaklama ve ders kitapları dahildir. 

***Haftada 20 ders,32 haftalık bir programın eğitim ücreti  12,164 Kanada dolarıdır. . Bu ücrete dahil olanlar; Yerleşme ücreti,eğitim ücreti,konaklama ve ders kitapları dahildir. 

***Haftada 25 ders,32 haftalık bir programın eğitim ücreti  12,948 Kanada dolarıdır. Bu ücrete dahil olanlar; Yerleşme ücreti,eğitim ücreti,konaklama ve ders kitapları dahildir. 

*** Haftada 20 ders,36 haftalık bir programın eğitim ücreti  13,235 Kanada dolarıdır. Bu ücrete dahil olanlar; Yerleşme ücreti,eğitim ücreti,konaklama ve ders kitapları dahildir. 

***Haftada 25 ders,36 haftalık bir programın eğitim ücreti  14,152 Kanada dolarıdır. Bu ücrete dahil olanlar; Yerleşme ücreti,eğitim ücreti,konaklama ve ders kitapları dahildir.

***Aile yanı konaklama tek kişilik oda ve yarım pansitondur. Kişisel banyo mevcut değildir.

  

ILSC Okulları

 

Gönüllü Staj Programı Kanada (Volunteer  Internship Program VIP) KANADA

ILSC  gönüllü staj programı İngilizce ve Fransızca eğitiminin yanında,iş deneyimininde harmanlandığı bir program sunmaktadır.

Program ikiye bölünmüştür. İlk bölümde yoğun İngilizce ve Fransızca eğitimi verilmekte 2. kısımda ise staj programı uygulanmaktadır.Her bir bölüm için en 4 haftalık süreler şart koşulmuştur.

Programın bulunduğu yerler ; Vancouver,Toronto ve Montreal’dir.

***Çift dil olan program sadece Montreal’de bulunmaktadır.

En çok tercih edilen bölümler ise şunlardır; Finans,Yatırım,İnsan Kaynakları.

 

Tam Zamanlı Yoğun Kurs Özellikleri : İş Görüşme Becerileri,İş seçenekleri ve İş başarısı,Uluslar arası İş Yönetimi Kursları.Bunların dışında da spesifik tanıtımlara ve kurslara, alanınıza bağlı olarak katılabilirsiniz.

 

Staj  Özellikleri :  Staj programı öğrencinin aldığı eğitime bağlı olarak belirlenir ve o programa yönlendirilir.Yapılacak olan her staj kendi alanının en iyisidir ve öğrenciye yeteneklerini keşfettirir.

 

Gönüllü Staj Programı Kanada (Volunteer  Internship Program VIP) KANADA

 

FAST TRACK VIP

 

Programa Başlama Tarihleri : 16 Haziran,13 Ağustos,10 Eylül, 9 Ekim,5 Kasım , 3 Aralık.

*** Part Time staj programları 10 Eylül’de başlamaktadır.

Program 3 aşamada bitirilmektedir.

Birinci aşama, okulun önerdiği bir ders programıyla İngilizce eğitim verilerek bir temel oluşturulur.Bunlar; akademik hazırlık, İletişim ve ypılacak olan testlere hazırlık şeylerdir.Bu temel eğitimlerin yanında,iş alanında yazma becerisi,görüşme becerisi ve iş hayatında başarı basamakları öğretilmektedir.

İkinci aşama ise, Part-Time gönüllü staj programıdır. Bu program dahilinde öğrenciler,kendi alanlarıyla alakalı bir bölüm seçip staj yapmaya başlarlar.

Son aşama ise, Part-Time çalışmadır. Yani, öğrenciler becerilerini geliştirmek ve ilerletmek amaçlı çalışmaya başlarlar.

 

*** Toplam program uzunluğu 12,18,20 ve 24 hafta olarak değişiklik gösterebilir.

 

WORK EXPERIENCE  PROGRAM(WEP) İş Deneyimi Programı

 

Dil becerilerini baz alan kurs çeşitliliğiyle, öğrencileri iletişim, akademik hazırlık ve test hazırlığı gibi konularda eğitir.Program 3 bölgede alınabilir;

 

WEP Temel : ILSC-Toronto,Vancouver,Montreal.

WEP Standart: ILSC-Vancouver ve Toronto

WEP Premium: ILSC-Vancouver.

Aranan Gerekli Özellikler:

Lise Mezunu olmak,Profesyonel iş deneyimi gerekli değildir ancak avantaj sağlar.

İdeal adaylar pozitif,hoşgörülü ve bağımsız olmalıdır.

Gerekli olan İngilizce seviyesini ise ILAC okullarının hazırladığı seviye belirleme testine tabii tutularak belirlenir.Seviyeye göre 12-52 hafta arasında değişen program süreleri bulunmaktadır.

**Saatlik verilen ücretler 8$-15 $ arasında haftada 20-35 saat arasında değişmektedir.

 

AYLIK VERİLECEK YAKLAŞIK YAŞAM MALİYETİ İSE;

Apartman-Stüdyo Daire: 850-1200$

Aile Yanı: 754-840 $

Yiyecek-İçecek: 250-500$

Ulaşım:70-121$

BU PROGRAMLA AYLIK KAZANILABİLECEK TUTAR YAKLAŞIK :600-1200$

 

WORK EXPERIENCE PROGRAM FAST TRACK(WEP-HIZLI PROGRAM)

 

Yarı zamanlı yoğun İngilizce programı içeren maaşlı staj programıdır.12-24 hafta arasında program süresi değişiklik gösterebilir.Programa dahil olacak kişilerden Intermediate 1 seviyesinde İngilizce istenmektedir.Staj süresince verilen dil İngilizcedir.Restaurant,cafe ve otel tercih edilen staj yerleridir.

  

Staj Başlama Tarihleri;

16 Haziran,13 Ağustos,10 Eylül,9 Ekim,5 Kasım,3 Aralık.

***Bu program sadece Vancouver’da bulunmaktadır

 

 

İŞ HAZIRLIK PROGRAMI (JOB READY PROGRAM)

Avusturalya’da staj imkanını elde edebilir,kendinizi geliştirebilirsiniz.Maaşlı staj programı şeklinde minimum 4 hafta bu programdan yararlanabilirsiniz.Programa başlama tarihi ILSC okullarının sezon tarihi olup,gereken dil İngilizcedir.Bu program Brisbane ve Sdyney’de bulunmaktadır.

ÇALIŞMA DENEYİMİ PROGRAMI VE GÖNÜLLÜ STAJ PROGRAMI

Yoğun İngilizce ve Fransızca programının bir arada bulunduğu,Kanada şirketlerinde maaşlı ve maaşsız staj imkanını bulabilirsiniz.Program uzunluğu 32 hafta ile 2 yıl arasında değişiklik göstermektedir. İstenilen dil seviyesi High Intermediate 3’tür.

 

***İngilizce eğitimin bulunduğu şehirler: Vancouver,Toronto,Montreal.

***Fransızca eğitimin bulunduğu şehirler: Montreal

***Çift dilin bulunduğu şehir: Montreal

 

 

ILAC Okulları

Okulun öncelikli olarak istediği, İngilizce seviyesidir.Bunun için;ILAC online bir test uygulamaktadır.

Ilac staj programı olarak bize 2 seçenek sunmaktadır.Bunlar;

 1. Premium Program
 2. Standart Program

Olmak üzere 2’ye ayrılmaktadır.

 

    1.       Premium Program: (Yerleşme Servisi Mevcuttur) Program içerikleri şunlardır; 

 

 • Tanıtım Bölümü(oryantasyon) 
 • Staj Yerleştirme servisi 
 • Araştırma Projesi 
 • Kişisel Danışmanlık Hizmeti

 

Son olarakta 6 tane staj hazırlık modülü içermektedir. Bunlar şu şekildedir; Yeni başlama hazırlığı,başlama kliniği,Nasıl açıklayıcı mektup yazılır? Açıklayıcı mektup kliniği,Görüşme becerileri ve hazırlığı.

 

 

2 çeşit Premium staj programı bulunmaktadır.

  

a)      Profesyonel Staj Programı (Parasız Staj) : Profesyonel Staj Programı yerleri geçici olmakla beraber, Kanada şirketlerinde ve iş yerlerinde, staj yapan katılımcılara iş deneyimini pratik İngilizce konuşturmayı sağlayarak  en iyi şekilde yaşatır.Profesyonel insanlarla bir arada çalışma fırsatınız olur.

b)      Catering ve Otel Staj Programı (Paralı Staj): Catering ve Otel Staj Programı, katılımcılara ücretli staj yapma şansı tanır.Bu yerleşmeler geçici olmakla birlikte, İngilizce seviyenizi arttıracak, çalışma deneyimine sahip olacaksınız.Staj yapacak kişinin kazanacağı minimum ücret saatte 10,25 $ dır.

 

2) Standart Staj Programı : Program içerikleri şunlardır;

 

 

 • Tanıtım Bölümü(oryantasyon) 
 • Staj Yerleştirme servisi 
 • Araştırma Projesi 
 • Kişisel Danışmanlık Hizmeti 
 • Etkili iş bulma teknikleri

 

6 tane staj hazırlık modülü içermektedir. Bunlar şu şekildedir; Yeni başlama hazırlığı,başlama kliniği,Nasıl açıklayıcı mektup yazılır?, Açıklayıcı mektup kliniği,Görüşme becerileri ve hazırlığı.

 

GEREKLİ OLANLAR;

1)      Öğrenciler ILAC Programının hazırladığı İngilizce eğitimine dahil olmalıdırlar.

2)      Öğrenciler çalıştıkları sürenin %50 si kadar staj yapıp,kalan  %50 zamanda ILAC İngilizce programını öğrenmelidirler.

3)      Öğrenciler kendi güvenliklerini ve eşyalarını korumakla mükelleflerdir.

4)      ILAC, öğrenci staja başlamadan önce, o işin öğrenciye uygun olup olmadığını araştırmakla yükümlüdür.

5)      Herhangi bir iş değişikliğinde,öğrenci okulu bilgilendirmelidir.

6)      Staja başlamadan önce istenilen İngilizce seviyesi Pre-Advanced’dir.              

 

PROFESYONEL STAJ PROGRAMI

Öğrenme ve iş deneyiminin bir arada olduğu profesyonel staj programında yerleşmeler geçici olmakla birlikte Kanada şirketlerinde iş bulma avantajına sahip olacaksınız.