YURTDIŞI HUKUK EĞİTİMİ


Dünyada hukuk sistemleri ikiye ayrılmaktadır.

-Kıta Avrupası Hukuk Sistemi

-Anglo-Amerikan Hukuk Sistemi

Kıta Avrupası Hukuk Sistemi (Civil Law), Roma Hukukunun esas alır ve Avrupa'nın  geneli bu hukuk s,stemini kullanmaktadır.Sistemin temelinde kanun oluşturmak esas alınır.

Anglo-Amerikan Hukuk Sistemi (Common Law) ise İngiltere, Amerika, Kanada, Avustralya ve daha önce İngiliz sömürgesi olan Hindistan gibi ülkelerde görülmektedir. Bu sistemin temelinde ise hâkim, hukuku yaratır.

Yurtdışında hukuk okumak isteyen tüm öğrencilerin merak ettiği soruların cevaplarını aşağıda vermeye çalışacağız.

Yurtdışında Hukuk okumak mantıklı mı?

Buna hem evet hem hayır cevabı verebiliriz aslında. Eğer Yurtdışında avukat olarak çalışmak uluslararası arenade yer sahibi olmak istiyorsanız kesinlikle okumalısınız. Yukarıda bahsettiğimiz gibi Dünyada iki farklı hukuk sistemi var. Yasal sistemler ülkeden ülkeye hatta bazı ülkelerde eyaletlerde bile farklılık göstermektedir. Eğer siz eğitiminizi yurtdışında tamamladıysanız ve Türkiye’ye dönmeye karar verdiyseniz ekstra dersler almak durumunda kalacaksınız .

Fakat Dünya’daki prestijli üniversitelerde okuma fırsatınız ve mezuniyetinizden sonra prestijli bir kariyer size bekliyor olacaktır. Aynı zamanda yüksek maaş olanaklarınıda beraberinde getirir. Avukatlık mesleği  dünyanın en çok kazanan meslek gruplarından biridir.Özellikle avukatlar  yıllık 120.000$ gibi ortalama bir maaş alırlar. Amerika’da patent avukatları ortalama yıllık 160.000$, Hollanda’da avukatlar 125.000$, Almanya’da hukuk mezunları ortalama 90.000$ maaş alırlar. Eğitiminiz sırasında yapacağınız stajlarla deneyimde kazanmış olursunuz.

Giriş Koşulları nelerdir?

 Yurtdışında eğitim almak geleceğinize açılan muhteşem bir kapı olarak gözüksede , mezun olduktan so nra eğitim aldıgınız ülkede yaşamak istiyorsanız koşullarını detaylıca araştırmanızda fayda olacaktır. Her ülkenin kendine ait bir hukuk sistemi vardır. Bu sebeple eğitim alacağınız ülkeninde giriş koşulları farklılık gösterebilir. Başvurularda önemli olan tüm evrkların eksiksiz olarak hazırlanması ve zamanında başvuru yapılmasıdır .

Yurtdışında hukuk eğitimii almak için gerekli belgeler şu şekildedir;

  1. Lise diploması

            Eğer bir lisans derecesine kayıt olacaksanız, GPA yani not ortalamanızın en düşük 2.0 olması gerekmektedir. Eğer prestijli bir ünversiteye gitmek istiyorsanız lise diplomanızın en az %75-80 oranında başarılı olması gerekir. Diğer adayların önüne geçmek için lise diplomanız ne kadar yüksek olursa o kadar avantajlısınız demektir.

         2. Yabancı dil yeterlilik belgesi

               İngilizce yeterlilik için IELTS en az 6.5 ve TOEFL 80 olmalıdır, ancak her okulun talep ettiği puan farklı olabilir. Aynı zamanda dil yeterliliği olmayanlar için İngilizce hazırlık imkanı sunan ülkelerde vardır. 

         3. Amerika yada Kanada’da okumak istiyorsanız LSAT(Law School Admission Test) testine girmelisiniz. Sınav yarım gün sürer. Sınava 2 yıl içinde en fazla 3 kere girebilirsiniz. Sınav Okuma, Analitik Akıl Yürütme, Mantık Yürütme, Yazma Bölümü, Deneysel Bölüm olmak üzere 5 bölümden oluşur.

         4. LNAT sınavı : Sadece bazı ingiltere üniversiteleri talep eder.Bunlar University of Bristol, Durham University, University of Glasgow, Kings College London, The University of Nottingham, University of Oxford, SOAS (School of African Studies), UCL (University College London). Açılımı “National Admissions test of Law” olan LNAT üniversitelerin pek çok iyi aday içinden kendileri için en uygun hukuk öğrencisi adaylarını belirlemek için talep ettikleri bir sınavdır.

          5. Niyet mektubu

 

YÖK denkliği var mı ?

Denklik, eğitim aldığınız bölümün ders ve içerikleri ile ilgilidir.  Türkiye’de aynı bölümün zorunlu dersleri, içerik ve müfredatlarıyla uyumlu olmasına bakılır. Eğer uygunluk varsa direk denklik alırsınız. Eksik görülen ders varsa bunları Türkiye’de bir üniversitede almanız ya da denklik sınavına girmeniz istenebilir. Denklik sınavında 100 üzerinden 50 puanı alırsanız diplomanız denk sayılacaktır.

HUKUK okudugunuz taktide denklik işlem süreci biraz daha farklı işlemektedir. Yurtdışında Türk ceza hukukunu almadığınız için bu dersleri tamamlamanız gerekecektir. YÖK eksik gördüğü dersleri tamamlamanız için İstanbul yada Ankara’daki devlet üniversitelerine size yönlendiriri. Minimum bir yıl okuyarak dersleri tamamlama sansınız olacaktır.

Mezun Olduktan Sonra Denklik Verilmesi İçin AYT, TYT Sınavlarına Girilmeli Mi?

Türkiye’de çalışmak istiyorsanız  YÖK tarafından bazı kurallar belirlenmiştir. Yetkili bazı kurum ve kuruluşlar tarafından yapılan sıralamalarda ilk 1000 içinde yer alan üniversiteler için bu sınavlara girme zorunluluğu yoktur. Ancak ilk 1000 içinde yer almayan yurtdışı üniversitelerinde eğitim alacak olan kişilerin bu sınavlara girmesi gerekir. Aynı zamanda AYT ve TYT sınavlarında belirli bir sıralama-puan sınırını geçmeleri gerekir. Bu sıralama-puan düzeyleri her bölüm için değişkenlik gösterir ve bütün bölümlerin sıralaması-puanı kurum tarafından açıklanır. İlk 1000 dışında yer alan üniversitelerde eğitim alacak olan öğrenciler, bu eğitim kurumlarında okuyabilmek ve daha sonra Türkiye'de çalışmayı sağlayan denkliği alabilmek için belirlenen en alt sıralamanın-puanın üstüne çıkmalıdır.

HUKUK okuyacaklar için Denklik Ön Koşulu: Yurtdışında Hukuk okumak için, 1. sınıfa başlayacağınız yıl, ÖSYM tarafından yapılan YKS’ye girmiş ve Hukuk alanındaki sıralamada ilk 190 bin içinde yer almış olmanız gerekiyor.

AYT ve TYT Sıralaması Bulunmayanlar için Belirlenen Şartlar Nelerdir?

İlk 1000'de yer almayan yurtdışı üniversitelerinde okuyacak olanlar, AYT ve TYT puanlarına-sıralamasına sahip olmadığı takdirde bazı belgelere sahip olmalıdır. Bu belgeler;SAT 1 (en az 1000 puan), ACT (en az 21 puan), Abitur (en az 4 puan) belgeleridir.

Bununla birlikte Fransız Bakaloryası (en az 12 GCE diploma notu), A Level Sertifikası (en az 2 ders) belgeleri de işe yarar. Aynı zamanda Uluslararası Bakalorya (en az 28), Avusturya Matura Diploması (en çok 2), İtalya Maturita Diploması (en az 70) olarak belirlenmiş belgeler de kullanılabilir. Bütün bu şartlara uyan kişiler yurtdışında üniversite eğitimi alabilir ve daha sonra Türkiye'ye gelerek denklik için değerlendirmeye alınabilir.

Ülkelerin koşulları hakkında daha detaylı bilgi için iletişim numaralarımızdan bize ulaşabilirsiniz. 

 

ÜLKE KARŞILAŞTIRMASI

 

Üniversite Giriş Sınavı koşulu

Diploma Notu

Eğitim Dili

Eğitim süresi

Diğer Koşullar

Eğitim Maliyetleri
Ortalama

İNGİLTERE

Yok

Min 2.5

İngilizce

3 yıl

LNAT sınavı(her üniversite istememekte)

12.000 Sterlin
Ort.

AMERİKA

Yok

Min 2.5

İngilizce

3 yıl

LSAT

20.000 Dolar

Ort.

KANADA

Yok

Min 2.5

İngilizce

3 yıl

LSAT

20.000 Dolar

Ort.

POLONYA

Yok

Min 2.5

İngilizce
Lehçe

4 yıl

 

3500 Euro
Ort

MACARİSTAN

Yok

Min 2.0

İngilizce
Macarca

4 yıl

 

4000 Euro
Ort.

BULGARİSTAN

Yok

Min 2.0

İngilizce
Bulgarca

4 yıl

 

4500 Euro
Ort.

UKRAYNA

Yok

Min 2.0

İngilizce
Rusça

4 yıl

 

2000 Dolar
Ort.