YURTDIŞI EĞİTİM İŞE GİRMEDE NASIL FAYDA SAĞLAR?


Ofis koltuğunda oturduğunuz, elinize bakıp yüzüklerinizle oynadığınız ve görüşmeyi yapan kişiye odaklanmaya çalıştığınız o sıkıcı iş görüşmelerinizi bir düşünün. Tamam, her görüşme bu kadar kötü değildir ama çok donanımlı olmayan bir özgeçmişiniz varsa görüşme tam da bahsettiğimiz gibidir. Ama tam da bu noktada iş görüşmeleri kâbusunuz olmaktan çıkabilir, özellikle de yurtdışında eğitim almak gibi karşınızdaki kişinin size farklı bir gözle bakmasını sağlayacak deneyimleriniz varsa.

Çalışma piyasasında, yurtdışı eğitim hızla artan şekilde pek çok iş kolunda önemli bir ayrıcalık haline gelmekte. Sadece birkaç haftalık bile olsa, uluslar arası deneyim hem kişisel olarak aydınlanmanızı sağlıyor hem de iş görüşmeleriniz esnasında diğer adayların önüne geçmenizi ya da görüşmeyi yapan kişi üzerinde kayda değer bir iz bırakmanızı sağlıyor. Şimdi sizlere yurtdışı eğitimin iş görüşmelerinde ne gibi artılar kazandıracağından bahsedeceğiz;

Özgeçmişiniz Hemen Fark Edilsin

Her şeyden önce, CV’nizde yurtdışı eğitim deneyiminizin olması sizi diğer adaylardan daha ayrıcalıklı bir hale getirecek ve CV’niz olası işvereninizin tarafından ayırt edilecektir. İşverenler, eşsiz deneyimleri olan kalabalıktan sıyrılan ve ekiplerine değer katabilecek adaylar aramaktadırlar. Bu noktada, yurtdışı eğitim tam da sözünü ettiğimiz şeydir.

Yurtdışı eğitim Uluslararası Deneyim Olarak Düşünülür

Bazı yurtdışı eğitim sonrasındaki çalışma alanları, özelliklede uluslar arası tanınırlığı olan kurumsal firmadakiler, bir adaydaki aranılan “uluslar arası deneyim” gerekliliğini karşılar. Yurtdışında eğitim aldığınız için işvereniniz size yurtdışı deneyiminiz var gözüyle bakar.

Aklınızdan çıkarmamanız gereken şey; yurtdışı deneyimi yurtdışında çalışmanız gerektiği anlamına gelmez. Bunun yerine işverenlerin yurtdışı deneyiminden kastettikleri; başka bir ülkede yaşamış ve faaliyetlerde bulunmuş, ayrıca da farklı kültürleri ve bu kültürlerden insanları tanımış olmanız kısacası bir dünya görüşüne sahip olmanız gerektiğidir.

Herkesin bildiği üzere, işi almanız için gerekli ilk adım CV’nizde fark yaratmak ama tabii bunu yaparken de başarısız olmamaktır. Tabii iş görüşmenizdeki boğucu havayı kaldırmak için yurtdışı anılarınızı kullanmakta yararınıza olacaktır.

Problem Çözme Becerilerinizi Geliştirir

Yurtdışında seyahat ederken sürekli telaş içinde olmanız doğal bir olaydır. Doğru treni bulamama, kaçırılan uçaklar, kaba oda arkadaşları, işler, vs… Bu gibi durumlar çoğunlukla sabrınızı test edecektir ama aynı zamanda aslında kim olduğunuzu ve bu gibi durumda ne tepkiler verebileceğinizi ya da sorunları nasıl çözebileceğinizi anlamada size yardımcı olacaktır.

Eğer siz bu yumruklardan kendinizi korumayı başarabilmişseniz ve her şey yolunda gitmeyi başarabilmişse, hem işverenin gözünde diğer adaylara göre birkaç adım öndesin hem de ofis içinde ve dışında çok daha başarılı olabileceksin demektir.

Akıcı Bir Şekilde Yabancı Dil Konuşabilmek Ayrıcalıktır

Yurtdışında okumak bir basamaktır ancak yurtdışında okurken dil akıcılığını geliştirmek çok daha önemlidir. Eğer günümüz şartlarında yabancı bir dili akıcı bir şekilde kullanabiliyorsan, bu işverenin için altın değerinde bir ayrıcalık olacaktır.

Eğer yabancı dilini iş alanında kullanabileceğinden eminsen çekinmeden CV’ne eklemeyi unutma ve iş görüşmesinde seninle İngilizce konuşmalarına hazırlıklı ol – çift dilli çalışan arayan birçok uluslar arası şirket ne kadar akıcı konuşabildiğini test etmek için görüşmeyi İngilizce gerçekleştirecektir.

Seyahat Etmek Zaman Yönetimi ve Planlama Yetisi Sağlar

Şuna bir açıklık getirelim; burada bahsettiğimiz seyahat etmek, asla tura katılmak değil. Eğer geziniz sırasında yapacağınız her adımı ayarlayan bir rehberiniz varsa, yönetim kısmını pek de siz gerçekleştiriyorsunuz anlamına gelmez.

Ancak; kendi başınıza seyahat ediyorsanız, zaman yönetimi ve planlama yeteneklerinizi kesinlikle geliştirmeniz gerekir aksi takdirde çok mutsuz olacak ve seyahatinizi yollarda, olmak istemediğiniz mekânlarda tamamlayacaksınız.

Rahatça seyahat edebilmek için kalacağınız yeri ayarlamanız, toplu taşıma, uçuş, bavulunuzun kilosu, turların başlangıç saatleri, yürüyeceğiniz yollar, bisiklet kiralama gibi aklınıza gelebilecek en küçük detayı bile planlamanız ve aksilikleri ortadan kaldırmanız gerekir. Bunları tıpkı puzzle parçalarıymışçasına yerlerine doğru oturtmalısınız.

İlk başta bu karmaşıklık sizi çok üzebilir ve yorabilir, acilen arabanıza kavuşmak ya da kampüse en yakın yere taşınmak isteyebilirsiniz ama olgun bir maceraperest olarak bu aksaklıkları doğal karşılamaya alışacaksınız. Ve eğer çalışma alanınızda aynı şeyi yapmayı başarırsanız, çağımızdaki en kötü ofis felaketlerinin bile üstesinden gelebilecek bir çalışan olmayı başarırsınız.

Bağımsız Olduğunuzu Gösterir

Sonuncusu ama en önemlisi de, yurtdışı eğitim kesinlikle bağımsız bir birey olduğunuz anlamına gelir. İşverenler ilk işinizde küçük bir çocuk gibi elinizden tutup işi öğretmektense, yeni işinize, ofisinize ve iş arkadaşlarınıza kolaylıkla adapte olmanızı ve belirli düzeyde bağımsız olmanızı tercih edecektir.

Eğer dört, altı ya da dokuz ay – ne kadar süre kaldığınız fark etmez – yurtdışında eğitim aldıysanız ve CV’nize de eklediyseniz, birde bunu yurtdışında ne kadar rahat olduğunuzu ve özgürce farklı durumlarla nasıl baş ettiğinizi vurgulayan bir yazıyla desteklediyseniz, işte o zaman bir anda işvereninizin içinde ki tüm şüpheleri sildiniz demektir. Tebrikler! İşe alındınız!

Yurtdışında Nasıl Eğitim Alabilirsiniz?

Yazımızda yurtdışı eğitimin iş yaşantınızda size sağlayacağı faydadan bahsettik. Peki, nasıl ve nerede eğitim alabilirsiniz?

Öncelikle yurtdışında bulunan dil okullarında 2 haftadan bağlayan sürelerle 9 aya kadar seviyenize göre eğitim alabilirsiniz. Eğer İngilizce seviyeniz başlangıç seviyesinde ise 6 kuru 9 ayda tamamlayıp anadiliniz kadar iyi ve akıcı bir şekilde İngilizce konuşmaya başlayacaksınız. Üstelik programınızı tamamen kendinize göre ayarlayabiliyorsunuz; Genel İngilizce, Yoğun İngilizce, Akademik Yıl, Sertifika Kursları, Diploma Kursları ya da TOEFL/IELTS kurslarından istediğinizi, istediğiniz kadar süreyle seçip İngilinizcenizi geliştirmek tamamen sizin elinizde.

New Yurtdışı Eğitim aracılığıyla, İngiltere, Amerika, Kanada, İrlanda, Malta, Yeni Zelanda, Avustralya, İspanya, İtalya, Almanya, İsviçre, Bolivya ve Arjantin gibi birçok ülkede eğitim alma imkanınız var. Üstelik bu ülkelerde konuşulan dilleri kendi konuşulan yerinde öğrenebilirsiniz. Sadece tek dil ile sınırlı kalmayıp daha da güçlü bir CV elde edebilirsiniz ve diğer tüm adayların önüne geçebilirsiniz.

Amerika Los Angeles dil okullarımız için tıklayın.

Amerika New York dil okullarımız için tıklayın.

Amerika San Francisco dil okullarımız için tıklayın.

İngiltere Londra dil okullarımız için tıklayın.

İngiltere Oxford dil okullarımız için tıklayın. 

İngiltere Cambridge dil okullarımız için tıklayın.

Kanada Toronto dil okullarımız için tıklayın.

Kanada Vancouver dil okullarımız için tıklayın.

Malta dil okullarımız için tıklayın.

Avustralya Sidney dil okullarımız için tıklayın.

Yeni Zelanda Auckland dil okullarımız için tıklayın.

İspanya dil Barselona okullarımız için tıklayın.

Fransa dil Paris okullarımız için tıklayın.

İtalya dil okullarımız için tıklayın.

Almanya Berlin dil okullarımız için tıklayın.

İrlanda Dublin dil okullarımız için tıklayın.

İsviçre Zürih dil okullarımız için tıklayın.

Arjantin Bariloche Mendoza dil okullarımız için tıklayın.

Bolivya Chile dil okullarımız için tıklayın.

Güney Afrika Cape Town dil okullarımız için tıklayın.

Türkiye Fethiye dil okullarımız için  tıklayın.