YURTDIŞINDA YÜKSEK LİSANS GİRİŞ KOŞULLARI


Yüksek lisans programlarının şartları her ülke için farklıdır. Fakat ülkelerin istedikleri genel anlamda benzerlik göstermektedir. İngiltere, Amerika ,Kanada ,Avustralya gibi ülkelerde Mastır programlarına kabul almak için genel şartlar aynıdır. Bunlar arasında lisans diploması sahibi olmak, İngilizce yeterliliğinizi kanıtlamak , mezun olduğunuz Üniversitedeki öğretim görevlilerinde alınacak iki adet ingilizce referans mektubu ve neden o Üniversitede mastır yapmak istediğiniz anlatan bir niyet mektubu gibi belgeler yer alır.

Eğer iyi bir üniversitede mastır yapmak istiyorsanız diploma not ortalamanız önem kazanacaktır. Dünya sıralamasındaki Üniversiteler en az %75-85 arası başarı göstermenizi isteyeceklerdir.

 

Diğer bir konu ise İngilizcenizin düzeyidir. İngilizce yeterliliğinizi kanıtlamak için IELTS ve ya TOEFL sınavından yeterli puanı Üniversiteye sunmanız gerekecektir. Her Üniversitenin veya bölümün istediği puan farklıdır. Örneğin bazı üniversiteler IELTS ‘den 6.5 isterken bazıları 7.5 isteyebilmektedir. Amerika , Kanada gibi ülkelerde ise IELTS veya TOEFL dan farklı olarak GMAT ve GRE sınavlarının da sonuçları istenebilir.

 

İngiltere, Amerika, Kanada gibi ülkelerdeki iyi üniversitelerde mastır yapmak isterseniz aynı zamanda sosyal etkinliklerinizi gösteren belgeleri başvuru dosyanıza eklemenizi öneririz. Bu zorunlu olmasa da Üniversite’ye kabul sürecinizi hızlandıracaktır.

 

Diğer taraftan Avrupa Ülkelerindeki mastır programlarında ise kişiden sadece dil yeterliliği beklenir.

Yüksek lisansınızı tamamlarken çalışıp cep harçlığınızı çıkarma şansınızda birçok ülkede bulunmaktadır. Ülkelere göre çalışma izinin haftalık saat sınırlaması bulunmaktadır. Örneğin İngiltere’de haftalık çalışma izniniz 10 saattir.

Amerika’da ise çalışma izni sadece kampus içinde verilemektedir.  Diğer ülkelerin çalışma koşulları için sayfalarını ziyaret ediniz…